sakiz.gen.tr https://www.sakiz.gen.tr Sakız, Sakız Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sakiz.gen.tr Wed, 16 Mar 2016 00:00:00 +0000 Tue, 07 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Sakız Kabağı https://www.sakiz.gen.tr/sakiz-kabagi.html Thu, 22 Nov 2018 23:29:42 +0000 Sakız Kabağı, kabakgiller familyasından olan bir kabak türüdür. Kavun, karpuz, salatalık ve acur gibi bitkilerle aynı familya içinde yer alır. Açık yeşil renkli ve silindir şeklinde bir görüntüsü vardır. Kabağının pek Sakız Kabağı, kabakgiller familyasından olan bir kabak türüdür. Kavun, karpuz, salatalık ve acur gibi bitkilerle aynı familya içinde yer alır. Açık yeşil renkli ve silindir şeklinde bir görüntüsü vardır. Kabağının pek çok çeşidi vardır. Genellikle yazlık ve kışlık kabaklar olarak gruplandırılır. Sakız kabağı Girit kabağı ile birlikte yazlık kabak grubuna girmektedir. Ülkemizde dört mevsim hemen her bölgede yetişebilirken özellikle Anadolu bölgesinde çok miktarda yetiştirilir. Ilıman ve sıcak iklim sebzesidir. Henüz olgunlaşmadan hasat edilmekte ve tüketilmektedir. Sürüngen bir bitkidir. Diken gibi tüylerle kaplı yaprakları ve sarı çiçekleri vardır. Sakız kabağının kabuk kısmı sert ve açık yeşil renkte, etli kısmı ise beyazımsı bir renktedir. Silindir şekline benzeyen bir görüntüsü vardır. boyu ortalama olarak 18-20 santim, genişliği ise ortalama 8-12 milimetredir. 

Sakız kabağının özellikleri

Sakız kabağı besin değerleri açısından da çok zengindir. Kabak besleyici, düşük kalorili, içeriğinde yüksek oranda su barındıran ve sindirimi kolay hafif bir sebzedir. 100 gram sakız kabağında yaklaşık olarak 90 gram su, 1 gram protein, 3 gram karbonhidrat, 1 gram lif ve 0,10 gram yağ bulunmaktadır. Yüksek oranda C vitamininin yanı sıra A, B6, B1, B2, B3, B5 ve K vitaminlerini içerir. Ayrıca mineral olarak bakır, magnezyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, sodyum, demir ve çinko içermektedir. Lifli yapısı sayesinde bağırsak tembelliğine ve kabıza karşı etkileri çok yüksektir. Bağırsakları yumuşatıcı ve mideyi rahatlatıcı özelliği vardır. Düşük kalorili ve hafif bir sebze olduğu için diyet yapanlara mutlaka önerilir.Kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. İçerdiği antioksidanlar kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Kan şekerini düşürür. Potasyum içeriği ile yüksek tansiyona karşı birebir etkilidir. 

Sakız Kabağı
Sakız kabağı seçerken orta boyda, sıkı etli ve parlak yeşil renkte olanları tercih edilmelidir. Yemek yapımında da çokça tercih edilir. Baskın bir tadı olmadığı için sakız kabağı pek çok malzeme ile bir arada kullanabilir. İçeriğindeki besin değerlerini kaybetmemesi için çiğ olarak veya buharda pişirilerek tüketilmesi önerilir. Çiğ olarak rendelenerek salatalarda kullanabilir. Sakız kabağı ile yapılan yemekler arasında mücver, kızartma, dolma yer almaktadır.
]]>
Gece Sakız Çiğnemek https://www.sakiz.gen.tr/gece-sakiz-cignemek.html Fri, 23 Nov 2018 23:09:40 +0000 Gece Sakız Çiğnemek, Gece sakız çiğnemek uygun mudur diye bir şey duyduğumuz zaman çocukluğumuzdan bugüne kadar bir çok hurafe dolanmaktadır. Örneğin gece sakız çiğnemek günahtır. Ne bileyim gece sakız çiğneyen kimse ö Gece Sakız Çiğnemek, Gece sakız çiğnemek uygun mudur diye bir şey duyduğumuz zaman çocukluğumuzdan bugüne kadar bir çok hurafe dolanmaktadır. Örneğin gece sakız çiğnemek günahtır. Ne bileyim gece sakız çiğneyen kimse ölü eti çiğner gibi sözlerin halk arasında çokça söylendiğini biliriz. Sakız çiğnemenin ve özellikle gece sakız çiğnemenin hiçbir sakıncası olmamakla birlikte bilakis sakız içerisinde haram olan gıdaların bulunmaması durumunda tabi olarak sakız çiğnemenin kadına ve erkeğe uygun görülmekle birlikte haram boyutu olmayarak caiz olduğu bilinmektedir. Bu durumda kadının ve erkeğin gece, gündüz sakız çiğnemesin de bir mahsur görülmemiş çiğnenmesi uygundur denilmiştir. 

Sakız çiğnemek tam tersine özellikle bir şeyler yendiği zaman ağız ve diş temizliği için sakız çiğnemenin iyi olacağı şekersiz sakızın yemekten sonra çiğnenmesi dişler için çok faydalı ve insanın konsantrasyona da yardımcı olduğu bildirilmiştir. Gece veya gündüz ne zaman olursa olsun sakız çiğnemenin haram olduğu da bildirilmemiştir. Gece sakız çiğnemek haramdır vb. uydurma hurafeler aslında gece ağzında sakızla uyuya kalınca herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşılmasın diye uydurma bir sözdür. 

Gece Sakız Çiğnemek
Örneğin gece sakız çiğnerken uyuyan bir insan sakızın boğaza kaçacağı ve ölümle sonuçlana bilir bir durum söz konusu olabileceğinden ve sakızın saçına yapışma ihtimali de bulunursa bunları önlemek için söylenen aslı olmayan sözlerdir. İslami alimlerin sakız çiğnemenin ağzı sık, sık açarak ve şişirmek sureti ile patlatılması dinimizin edebine ters düştüğü görüşünün savunmuşlardır. Günümüzde bu durumu terse çekip gece sakız çiğnemek günahtır denilmiştir. Hiçbir dayanağı yoktur. Gece ya da gündüz sakız çiğnemenin usulünce yapılması durumunda bir mahsur görülmemiş ve sakız çiğnemenin sabah, akşam ve gece diye durumu da yoktur.
]]>
Kenger Sakızı https://www.sakiz.gen.tr/kenger-sakizi.html Sat, 24 Nov 2018 13:18:04 +0000 Kenger Sakızı, bitkisi 40-50 cm yüksekliğinde sütlü, tüylü, dikenli özellikleri bulunan çok yıllık otsu bir bitki türlerindendir. Kenger papatyagiller(Asteraceae) olarak bilinen familyadandır. Kenger sakızı dalları kısa ve k Kenger Sakızı, bitkisi 40-50 cm yüksekliğinde sütlü, tüylü, dikenli özellikleri bulunan çok yıllık otsu bir bitki türlerindendir. Kenger papatyagiller(Asteraceae) olarak bilinen familyadandır. Kenger sakızı dalları kısa ve kalın olan gövdesinde fazla dalı bulunmayan yaprakları beyazımsı ve tüylü olan çiçekleri küreye benzeyen ve mor, kırmızı renkleri olan bir bitkidir. Kenger olgunluk döneminde baş kısımları yeşil, sarımsı renk olur. Kenger yüksek dağların sarp kayalıklarında kendiliğinden yetişen kurak iklimi seven dayanıklı bir bitkidir. Ülkemizde Ege bölgesi, Güneydoğu Anadolu, Akdeniz bölgelerinde sıklıkla yetişmektedir. Kenger bitkisinin gövdesi kesildiği anda çıkan süt maddesinden kenger sakızı yapılmaktadır. Kenger bitkisinin bileşimi mastix (sakız) dır. Kengerin akantus isimli bitki ile dikenli yapraklarla akrabalığı olduğu bilinir. Elde edilen bol kenger bitkisinin toprak altına gelen kısmını çaprazlama keserek kesilen yerin üzerine bir taş  parçası konularak kenger bitkisinden akan sütün donduktan sonra alınarak ve bol su ile yıkayarak elde edilen sakıza kengel sakızı denir. Kengerin sakızı alma esnasında bitkinin kesimi çok önemli olup ustalık isteyen bir işlemdir. Kenger bitkisinden üç kez sakız alınabilir. Sabah kesimi yapılan kenger bitkisinden akşam kengerin sakızı alınabilir.   

Kenger Sakızı Özellikleri Ve Faydaları
Kenger sakızının doğal bir ürün olması diğer sakızlar gibi herhangi bir katkı maddesi bulundurmaması en önemli özelliğidir. Kenger sakızı çiğnemek biraz sabır isteyen iştir çok sert yapısı olduğundan çabuk yumuşamaz. Bu güne kadar tespit edilen ve bilinen insan sağlığına zararlı hiçbir durumu söz konusu değildir. Doğal ilaç olarak bilinen kenger sakızının bir çok hastalığa iyi geldiği de bilinmektedir. Bu hastalıklar diş ağrısını giderdiği bilinmekte çürük diş üzerine konulan kengel sakızı ağrıyı kestiği bilinmekte, kalp damarlarını gevşettiği bilinmekte, safrada bulunan taşın düşürülmesinde, patlayan kulak zarının tedavisinde, mide ağrısı ve şişkinliğinde, diş etlerini kuvvetlendirme ve diş temizleyici özelliği olması, hazımsızlık, şeker hastalığı, tansiyon, yüz felci rahatsızlıklarında ve çene gevşemesi problemlerinde etkili ve faydalı olduğu bilinmektedir. Kengel sakızının kokusu kekik kokusuna benzemektedir. Kenger sakızını ilk kez çiğneyen kişiye ağızda açılık hissi verir zamanla bu acılık ortadan kaybolur. Kenger sakızı kullanımında diğer sakızlara nazaran çok uzundur kenger sakızı kullanım süresi 5-6 ay dır. Kengel sakızı çiğnemeye ara verileceği zaman su dolu bir bardak içerisine alınarak muhafaza edilebilinir.

Kenger Sakızı
Kenger sakızı ticari alanı; damla kenger sakızı ve yaprak kenger sakızı olarak takdim edilmektedir. Satış için bekletilen kenger sakızı su içinde muhafaza edilir. Aynı zamanda kenger sakızının altı adeti yaklaşık 3 tl dır. Kenger sakızının ülkemiz yörelerinde bilinen isimleri çengel kengeli, çıtlık kengeli, yayla gülü sakızı ve dağ sakızı çengel kengeli olarak bilinir. Kengel bitkisinin bir başka özelliği ise yaban sebzesi olarak bilinen kenger kavrulur, haşlanır, bulgura katılarak veya  yumurta kırılarak yenebilir. Ülkemizde en çok kenger yetiştiriciliği Malatya Darende ayvalık köyü ve ziraat tepesi, Erzurum yöresi ve Sivas yörelerinde fazlaca yetiştirilmektedir.
]]>
Sakız Enginar https://www.sakiz.gen.tr/sakiz-enginar.html Sun, 25 Nov 2018 09:05:29 +0000 Sakız enginar, ülkemizde yetiştirilen iki enginar türünden biridir. Sakız enginar Ege bölgesinde yetişen türdür. Özellikle Karaburun, Çeşme ve İzmir'de yoğun şekilde tarımı yapılır. Az miktarda Akdeniz bölgesinde yetiştir Sakız enginar, ülkemizde yetiştirilen iki enginar türünden biridir. Sakız enginar Ege bölgesinde yetişen türdür. Özellikle Karaburun, Çeşme ve İzmir'de yoğun şekilde tarımı yapılır. Az miktarda Akdeniz bölgesinde yetiştirilir. Bu tür enginarın baş bölümü silindirik olup, yaprakları daha körpedir. Bu nedenle diğer enginar türüne göre yaprakları da tüketilir. Enginar sebzesi bir çiçek tomurcuğu şeklinde oluşur. Tüketimde enginarın etli tablası ile yapraklarının oluşturduğu başı kullanılır. Olgunlaşmadan önce, çiçek tablasında tüyler oluştuğunda hasadı yapılır. Olgunlaşması beklendiğinde, üzerinde morumsu çiçekleri açar. Bu aşamadan sonra enginarı tüketemezsiniz. Oldukça sağlıklı ve lezzetli olduğundan, enginara talepte fazladır. Egede yetiştirilen sakız enginar, etli, zeytinyağlı, iç baklayla birlikte, dolması yapılan, garnitür olarak kullanılan lezzetli bir sebzedir. Üstelik yaprakları da tüketime uygun olduğundan, mevsiminde çok rağbet görür. Kışın kullanmak için buzluğa atılır, konservesi yapılır.

Enginar tarihte bilinen en eski sebzeler arasındadır. Anavatanı hakkında farklı görüşler olmasına rağmen, Akdeniz bölgesi benimsenmiştir. Ilıman iklimlerde daha kolay yetişir. Kışların ılık geçtiği bölgelerde verim daha yüksek olur. Ege bölgesi bu iklim özelliklerini taşıdığından, sakız enginar buralarda bol yetişir. Bayrampaşa denilen diğer enginar türü ise, Marmara bölgesinde yaygındır. Bu enginar daha büyük olmasına rağmen, sakız enginarda olduğu gibi yapraklarıyla birlikte yenmez. Enginar bu bölgelerin dışında fazla bilinmez. Özellikle enginar temizleme ve pişirme konusunda insanlar yeterince bilgi sahibi değildir. Enginarın sapından yapraklarına kadar her yeri değerli bir sebzedir. Haşlandığı su bile dökülmez. 

Sakız enginar besin değerleri ve faydaları

Sakız enginar bol lifli olduğundan, sindirime yardımcıdır. İçeriğinde A, B2, B1, B6, C vitaminlerini, sodyum, kalsiyum, fosfor, çinko, potasyum, magnezyum gibi önemli mineralleri barındırır. Ayrıca sinarin, rutin, kuarsetin gibi önemli bileşiklere sahip olduğundan, antioksidanlar bulunduğundan, başta kolesterol, kanser ve kalp hastalıkları olmak üzere, çeşitli hastalıklardan korunmayı sağlar. Karaciğerin temizlemesinde, safra akışında mükemmel bir yardımcıdır. Kan şekerinin düşmesini sağlar, toksinleri atmaya yardımcı olup, detoks etkisi yaratır. Bazı kişilerde enginar alerjisi olabilir, safra taşı olabilir, safra kanallarında tıkanma olabilir. Bu durumda enginar tüketilmesi tavsiye edilmez.

Enginarın faydalarından tam anlamıyla faydalanmak için, pişirme şekline dikkat edilmelidir. Özellikle buharda pişirildiğinde, antioksidan etkisi daha fazla oluyor. Pişme süresinin uzaması da vitamin değerlerinin kaybına neden oluyor. Ayrıca içerdiği A vitamininden yararlanmak için, pişirme sırasında içine zeytinyağı konmalıdır.

Sakız enginar nasıl seçilmeli

Sakız enginarın başındaki yapraklar ne kadar fazla açılırsa, bu olgunlaşmanın ve liflenmenin arttığını gösterir. Bu nedenle seçeceğiniz enginarların yaprakları açılmamış olmalı, beresi, yarası olmamalı ve sıkı yapıda olmalıdır. Taze enginar sapının ucundan tutulduğunda anlaşılır. Hafifçe salladığınız zaman enginar esnek şekilde sallanıyorsa, bu taze olduğunun göstergesidir. Tazeliğini koruması için, enginarların saplarını suyun içinde tutabilirsiniz.

Sakız Enginar
Sakız enginar nasıl temizlenir

Bazı pazarlarda enginarı ayıklanmış olarak bulabilirsiniz. Bunlar hazır olarak limon tuzu olan suyun içinde tane hesabı satılır. Ancak sakız enginarın yaprakları da tüketildiğinden, enginarı böyle almamanızı tavsiye ederiz. Kendinizi bu lezzetten ve faydalı etkilerden mahrum etmeyin. Taze enginarı her zaman bulamazsınız. Kışın yediklerinizin de yaprakları olmaz. Sadece göbeğini bulabilirsiniz. Enginar ayıklanması çok da zor d]]> Damla Sakızının Faydaları https://www.sakiz.gen.tr/damla-sakizinin-faydalari.html Mon, 26 Nov 2018 05:00:24 +0000 Damla sakızının faydaları, sakız ağacından elde edilen ve birçok alanda kullanılan bir reçine türüdür. Sakız olarak kullanılması, mutfaklarda bazı yiyecek ve içeceklerde kullanılması, ilaç yapımında kullanılması v Damla sakızının faydaları, sakız ağacından elde edilen ve birçok alanda kullanılan bir reçine türüdür. Sakız olarak kullanılması, mutfaklarda bazı yiyecek ve içeceklerde kullanılması, ilaç yapımında kullanılması ve sabun yapımında kullanılması yönü ile avantajlıdır. Sıvı bir halde toplanan damla sakızı güneşte kurutularak sert bir yapıya dönüşür ve saydam bir renk alır. Daha sonra ağızda çiğnenir ve beyaz ve yumuşak bir kıvam almaya başlar. Önce ağız içinde değişik ve ağır bir koku oluşur ancak daha sonra çiğnenmeye devam ettikçe daha ferah ve çam ağacının kokusuna benzer bir koku oluşmaya başlar. Genelde zevk almak için çiğnenen damla sakızı aslında insan sağlığı için birçok faydayı da vermektedir. Damla sakızının vermiş olduğu faydaları beraber inceleyelim;

Damla sakızının vermiş olduğu faydalar;
 • Diş sağlığı için oldukça önemlidir çünkü ağız içinde oluşan bakteri temizleyerek daha sağlıklı dişler olmasına yardımcı olur,
 • Ağız içine ferah koku verir ve ağız kokusu probleminde bire bir etkin rol oynar,
 • Ağız içinde oluşan yaraların giderilmesinde oldukça etkili bir rol oynar ve yaralar tamamen kaybolur,
 • Hazımsızlık problemine yardımcı olur,
 • Sindirim sisteminin daha düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur ve sindirim sistemi hastalıklarında oldukça faydalı sonuçlar verir,
 • Mideyi temizler ve bakteri oluşumunu engeller bunun yanı sıra mide ülseri hastalığını yok etmede yardımcı olur,
 • Bazı ilaçların yapımında ana malzeme olarak kullanılır,
 • Tatlandırıcı bir madde olarak bazı dondurma, pasta, kek, sütlü tatlılar ve kahve gibi içeceklerde kullanılır,
 • Dış deride oluşan enfeksiyonların yok olmasında etkili bir rol oynar,
 • Bazı yanıklarda ve egzama gibi hastalıklarda kullanılır,
 • Temizlik maddelerinin yapımında ana malzeme olarak kullanılır mesela sabun yapımında en önemli madde türü arasında bulunmaktadır,
 • Sakız olarak çiğnendiği zaman sinirin yatışmasına ve stres gibi durumların yok olmasında etkilidir,
 • Solunum yollarını temizleyip açarak kişinin daha rahat nefes alıp vermesine yardımcı olur,
 • Çene ve ağız kaslarının daha sağlıklı çalışmasında etkili olmaktadır
Damla Sakızının FaydalarıGörüldüğü üzere birçok faydası bulunan damla sakızı herkes tarafından düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Verdiği faydalar göz önünde bulundurulduğunda çok önemli bir ürün olma niteliğinde olan damla sakızını tüketirken bazı durumlara dikkat edilmelidir. Mesela almış olduğunuz damla sakızının doğal bir ürün olduğuna hiçbir kimyasal ürün içermediğine dikkat edilmelidir. Damla sakızını alırken aldığınız yerin güvenilir ve sağlıklı olduğuna çok dikkat ediniz. Ağız içinde her ne kadar çiğnenirse çiğnensin asla kokusu gitmeyen damla sakızının yapay olanlarında bu durum olmaz hemen kokusu kaybolur. İşte bu sebepten damla sakızının yapay olup olmadığını bu şekilde ayırt edebilirsiniz. Özellikle çocukların severek kullandıkları damla sakızı onlar içinde birçok fayda vermektedir. Ancak çocukla bilmeden yuttukları zaman istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı çocuklar kullanır iken mutlaka büyük birinin gözetimi altında olmalıdır. Pasta yada tatlı yapımında kullanıldığı zaman damla sakızının ağır kokusu fazla olduğu için az miktarda ve ölçülü bir şekilde kullanılmalıdır. Damla sakızı çok fazla çiğnendiği takdirde diş sağlığı açısından bazı olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilir. Mesela ağız içinde dolgu bulunuyor ise bu dolguya zarar verir ve dolgunun düşmesine neden olabilir. 
]]>
Rüyada Sakız Görmek https://www.sakiz.gen.tr/ruyada-sakiz-gormek.html Mon, 26 Nov 2018 11:42:39 +0000 Rüyada sakız görmek, Rüyada sakız gören rüya sahibinin çalıştığı işin çok zor olduğuna ve iş yüzünden büyük tehlikeler yaşadığına yorumlanır. Bu kadar zor işte çalışan kişinin yinede şikayetçi olmadığı anla Rüyada sakız görmek, Rüyada sakız gören rüya sahibinin çalıştığı işin çok zor olduğuna ve iş yüzünden büyük tehlikeler yaşadığına yorumlanır. Bu kadar zor işte çalışan kişinin yinede şikayetçi olmadığı anlamına gelir. Kolay para kazanılmadığını rüya sahibi çok iyi bilir. Ne kadar zor olursa olsun çalışmayı çok sevdiği anlamına gelir.

Rüyada sakız almak: Rüyada sakız aldığını gören rüya sahibi için üzüntülü olaylar yaşamak anlamına gelir. Başına çok kötü bir olay geleceği anlamına gelir. Bu sıkıntılı olayın hayatında kalıcı sorunlar getireceğini anlamına gelir.

Rüyada sakız çiğnemek: Rüyada sakız çiğnediğini gören rüya sahibinin çevresinde söylediği cümleleri farklı yerlere çeken kişilerin olduğu anlamına gelir. Arkasından bir sürü laf edildiği anlamına gelir. Edilen bu lafların hepsinin kötü yönde olduğu anlamına gelir.

Rüyada sakız yapışması: Rüyada sakız yapışması hiç bir zaman hayra yorulmaz. Kişinin iş hayatında büyük sıkıntılar yaşayacağı anlamına gelir. Evinde geçimsizlik olacağına yorumlanır. Rüya sahibinin hem iş hemde evdeki hayatında her şeyin kötü gitmesi anlamına gelir. 

Rüyada Sakız Görmek
Rüyada sakız yutmak: Rüyada sakız yuttuğunu gören rüya sahibinin çok kararlı olduğu bir konuda, kararlı olmaktan vazgeçip geri adım atacağı anlamına gelir. Kararlı olduğu konunun haksızlık üzerine olduğunu anlayacağına yorumlanır. Rüyada sakız yutmak her konuda fikir sahibi olduğunu zanneden kişiye yorumlanır. Fikri olsa da olmasa da her konuda yorum yapan kişi anlamına gelir.
Rüyada sakız görmek genel olarak hayra yorumlanmaz. Rüya sahibinin doğru işler ve doğru bir hayat yaşamadıgına yorumlanır.
]]>
Evde Sakız Yapımı https://www.sakiz.gen.tr/evde-sakiz-yapimi.html Mon, 26 Nov 2018 18:02:31 +0000 Evde sakız yapımı, olur mu diyenler için ve yapmak isteyenler için çok güzel bir tariftir. Sakızın nasıl yapıldığını hepimiz merak ederiz. Hepimiz hemen hemen sakız çiğnemeyi severiz. Hatta sakız çiğnemek sağlığ Evde sakız yapımı, olur mu diyenler için ve yapmak isteyenler için çok güzel bir tariftir. Sakızın nasıl yapıldığını hepimiz merak ederiz. Hepimiz hemen hemen sakız çiğnemeyi severiz. Hatta sakız çiğnemek sağlığımıza çok faydalıdır. Beynimiz sakız çiğnerken kendini çalışıyor hisseder. Böylelikle yeni sinir hücreleri oluşturmasını sağlar. Ayrıca sakız çiğnemek hafızayı geliştiriyor ve kavrama yeteneğimiz gelişiyor. Önceden sakız, sakız ağacından elde ediliyordu. Sapodilla ağacından, sakızın ana maddelerinden olan Hindibayı bulunmaktadır. Zamanla bu kıtaya gelenler bu ağacı ve sakızı keşfetmişler. Sakızın bugün ana maddeleri şeker, glikoz, yumuşatıcı katılarak yapılıyor ve sakızı oluşturan kimyasallar olarak bilinmektedir. 

Ege  Denizinde bulunan sakız adası, sakız Anadolu tarafından bilinmesi nedenidir. Damla sakızı zamanla balmumu ile çiğnenmiş ve özellikle Osmanlı sarayında çok sevilmiştir. Harem kadınlarının sakızı çok sevdikleri biliniyor bu sayede tüm Anadolu'ya sakız hızla yayılmıştır. 

Evde Sakız Yapımı
Sakız, sakız hamuru ile yapılır. Eskiden ağaç reçinesinden yapılıyordu. Şimdi ise kauçuk ve plastikten yapılmaktadır. Sakız hamuruna renk ve aroma eklenerek karıştırıcıda karıştırarak yapılıyor. Karıştırırken içine tat vermek için glikoz şurubu ilave ediliyor. Daha sonra toz halinde olan tatlandırıcı ve üzüm şekeri ekleniyor. Malzemeler 20 dakikada harmanlanır. Bu karışım ekmek hamuru kıvamına gelmelidir ve gelince hazır olur. Esnek bir hale gelmesi gerekiyor. Hamur diş macunu gibi ince şeritler şeklinde olmalıdır. Sakızlar daha sonra 15 dakika kadar soğutulur ve paketlenir.
]]>
Sandaloz Sakızı https://www.sakiz.gen.tr/sandaloz-sakizi.html Tue, 27 Nov 2018 09:35:23 +0000 Sandaloz Sakızı, diyet ekstrelerinde bulunan zayıflamaya yardımcı, metabolizmayı hızlandıran, bağırsakları çalıştırıp yağları çözen bir maddedir. Sandaloz sakızı Kuzey Afrika'da yetiştirilen ağaç boyu 6-7 metrey Sandaloz Sakızı, diyet ekstrelerinde bulunan zayıflamaya yardımcı, metabolizmayı hızlandıran, bağırsakları çalıştırıp yağları çözen bir maddedir. Sandaloz sakızı Kuzey Afrika'da yetiştirilen ağaç boyu 6-7 metreye kadar uzayan bir ağaç olduğu bilinen bir tür ağaç reçinesidir aktarlarda kolaylıkla bulunmaktadır.  Sandaloz sakızı ağacı Türkiye’de yetiştirilememektedir.

Sandaloz sakızının çok eski yıllardan bu günümüze kadar zayıflama amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Sandaloz sakızı diyet zayıflamaya yardımcı birçok ilaçların içinde bulunmaktadır. Sandaloz sakızının yağ depo hücrelerini parçaladığı düşünülmektedir.

asakızı açık sarı beyaza çalar renktedir. Sandaloz sakızı irili ufaklı parçacıklar halinde üzerinde toz tabakası olan kolaylıkla kırılıp ufalanan bir yapıya sahiptir. Sandaloz sakızı serin yerde katı olur fakat sıcak ortama konduğu zaman yumuşayıp eridiğini görebiliriz.

Türkiye’de ve Dünya ülkelerinde ciddi şekilde şişmanlık ve obezite hastası bulunmaktadır. Uzmanlar bu soruna çare bulmak amacıyla devamlı araştırmalar yapmaktalar. Birçok zayıflama ilaçlarına sandaloz sakızı katarak metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeyi kolaylaştırmayı amaçlıyorlar. Sağlıklı bir beslenmenin yanında sandaloz sakızının ilaçlarını veya sadece kendisini öğütüp toz haline getirip suyla yutmak zayıflamaya ciddi şekilde faydası vardır.

Sandaloz sakızının faydaları: Sandaloz sakızının siyatik, romatizma ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Sandaloz Sakızı

 • Yağları çözer, bağırsakları çalıştırır.
 • Tokluk hissi verir, metabolizmayı çalıştırır.
 • Kolesterolü düşürür, tansiyonu dengeler.
 • Nefes darlığı, dalak ve mide ağrılarına karşı etkileyici bir üründür.
 • Bal ile karıştırılıp içilen sandaloz sakızı adet sancılarına, idrar yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Diş ağrılarına ve diş eti hastalıklarına çok faydası vardır.
 • Sandaloz sakızının kalp çarpıntısına iyi geldiği bilinir, kronik ishal tedavisinde kullanılır.
 • Sandaloz sakızının kaslar üzerinde etkisi çoktur. Gevşemiş kasları güçlendirir ve fıtık oluşmasını engeller.
 • Sandaloz sakızı cilt çatlaklarına faydası vardır. Bir kaşık saf zeytinyağına bir miktar dövülmüş sandaloz sakızı katıp krem haline getirip çatlak yerlere sürülür. 

Sandaloz sakızı zayıflatırmı: Sandaloz sakızının en çok bilinen yönü zayıflamaya yardımcı olduğudur. Zayıflatan yönüyle bir mucize gibi imdada yetişmektedir. Sandaloz sakızı kilo vermemizi sağlayan kısa bir sürede zayıflamayı gerçekleştiren bir üründür. Sandaloz sakızının kolesterolü düşürme etkisiyle zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca sandaloz sakızının zayıflamayla bağlantısı yağları çözme özelliğidir. 

Sandaloz sakızının iştahı kestiği tokluk hissi verdiği ve bağırsakları çalıştırıp zayıflatma özelliğine sahiptir. Sandaloz sakızının kullanışı: Zayıflamak amaçlı kullananlar için kullanım şekli. Fındık kadar bir sandaloz sakızını havanda ezip un haline getiriyoruz. Her sabah aç karnına bu toz sakızı yutup arkasında bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı elma sirkesini katarak içiyoruz. Kısa sürede etkisini göreceksiniz.

Ayrıca bitkisel zayıflama ilaçlarının içerisinde MSR sandaloz sakızı karışımı çaylarda bulunmaktadır. MSR sandaloz sakızı karışımı tamamen bitkisel ürünlerin karışımıyla yapılmıştır. MSR sandaloz sakızının içerisinde bulunan bitkiler sandaloz sakızının etkisiyle birleşip vücuttaki oturmuş yağları parlayarak vücuttan atılmasını sağlar.

]]>
Çam Sakızı Ağda https://www.sakiz.gen.tr/cam-sakizi-agda.html Wed, 28 Nov 2018 00:32:04 +0000 Çam sakızı ağda, özellikle bayanların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Yüzyıllardır bayanların bitmek bilmeyen çilesi haline gelen tüylerden en doğal yolla kurtulma şeklidir. Çam sakızı, çam ağaçlarından elde edilir. Çam sakızı ağda, özellikle bayanların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Yüzyıllardır bayanların bitmek bilmeyen çilesi haline gelen tüylerden en doğal yolla kurtulma şeklidir. Çam sakızı, çam ağaçlarından elde edilir. Aynı zamanda bal renginde ve koyu akışkan bir haldedir. Çoğu hastalıklara iyi gelir ve aynı zamanda şifalı sakız olarak ta adlandırılır. Mide hastalıklarına iyi gelmesinin yanı sıra solunum yolu enfeksiyonu ve akciğer iltihaplanmasına iyi gelmektedir. Sindirim sistemini düzenler ve mideyi rahatlatıcı yönüyle de bilinir. Vücutta yara oluşan bölgeyi de hızlı bir şekilde onarmaya başlar. Çam sakızı yapışkan sert yapısı olduğundan dolayı normal sakız gibi ağızda şişmez ve bir süre sonra ağızda toz haline gelir. Çam sakızı, çoğu yerde yardımcı olduğu gibi bayanların da bakım ve güzelliklerinin en büyük başlangıcı olarak ilk sıralarda yer almaktadır. Çoğu kimyasal madde içeren ağda malzemelerine göre daha sağlıklı ve daha uzun süreli  tüysüz bir vücut için ayrı bir alternatif sunuyor. Genellikle çoğu kadınlar hem hesaplı oluşu ile hemde pratik olmasından dolayı çam sakızı ağdayı tercih ediyorlar. Çam sakızı ülkemizde oldukça fazla bulunmaktadır. Hazır olarak marketlerde ve kozmetikçilerde bulabileceğiniz gibi aynı zamanda evde de yapabilirsiniz. İsterseniz gelin birlikte evde çam sakızı ve çam sakızı ağda yapmayı öğrenelim.

Çam Sakızı Ağda
Çam sakızı ağda için gerekli malzemeler
 • 1 çay bardağı şeker
 • Yarım çay bardağı su
 • Yarım limon
Çam sakızı ağdanın hazırlanışı

Öncelikle 1 çay bardağı şeker ve su çelik bir tencereye alınır ve iyice karıştırılarak ocağın üzerine katılır. Ocağın üzerinde de karıştırılmaya devam edilir. 10 dk kadar sonra yarım limon sıkılır ve tekrar güzelce karıştırılır. Macunumsu bir kıvam ve kahverengimsi bir renk olunca altı kapatılır. Daha sonra ağda yapılacak bölgeye geçmeden önce kaşık yardımıyla sıcakken alınarak mermer ya da beton üzerinde test edilir. Eğer donuyor ise, çam sakızı ağda olmuş demektir. Daha sonra steril olan mermer üzerinden alınan ağda el yordamıyla birkaç defa lastik gibi çekilip bırakılarak en son tüy olan bölgeye yapıştırılır. Yapıştırma işlemi biter bitmez el ile çekilerek hızlı bir şekilde ve tüylerin çıkış yönüne doğru çekilerek işlem son bulur ve ağda yapılan yere en az 6 saat kadar su değmemesi gerekir. Aksi taktirde cilt üzerinde morarmalar meydana gelebilir.

Çam sakızı ağda, her zaman hem hesaplı oluşu ile hemde sağlık yönünden faydası ile herkes tarafından tercih edilmektedir. Tüyleri kökten alır ve en kısa tüyleri bile çekerek derinin nefes almasına yardımcı olur.
]]>
Sakız Lekesi Nasıl Çıkar https://www.sakiz.gen.tr/sakiz-lekesi-nasil-cikar.html Wed, 28 Nov 2018 07:41:25 +0000 Sakız lekesi nasıl çıkar, sakız çiğneme her yaştan kişinin yaptığı bir davranıştır. Sakızın içeriği genellikle kauçuktan yumuşak olan sentetik bir maddedir. Bu maddenin sıcaklıkla birlikte yumuşama ve soğukla birlikte Sakız lekesi nasıl çıkar, sakız çiğneme her yaştan kişinin yaptığı bir davranıştır. Sakızın içeriği genellikle kauçuktan yumuşak olan sentetik bir maddedir. Bu maddenin sıcaklıkla birlikte yumuşama ve soğukla birlikte donma yani sertleşme özelliği bulunur. İçeriğine şeker ve diğer tatlandırıcı aromalarda ilave edilerek, oldukça albenili sakızlar üretilmektedir. Bu yüzden özellikle çocukların ilgisini çekerler. Ancak döşemelere, kumaşlara, giysilere, ayakkabılara bulaşmış bir sakızda istenmeyen bir durumdur. Sakız lekesine ne kadar hızlı müdahale edilirse, lekenin daha kolay çıkması sağlanabilir. Buna rağmen giysilerden, kumaşlardan, halı ve koltuklardan sakız lekesini çıkarmak yine de zordur. Çok narin kumaşlarda profesyonel destek alınması da gerekebilir.

Sakız lekesi nasıl çıkarılır

Herhangi bir yüzeye, giysiye yapışan sakızı çıkarmak için bazı yöntemler kullanılabilir. Sakız lekesi düşünülmeden sakızın etrafa bırakılmasıyla ortaya çıkar. Bulunduğu yerde yapışan sakızın üzerine buz tatbik ederek dondurmak ve bıçak bir aletle kazımak çözüm olabilir. Ancak bu yöntem bazı kumaşlara ya da ayakkabı gibi malzemelere zarar da verebilir. Bu konuda kendi inisiyatifinizi kullanabilirsiniz. Hassas kumaşlardaki sakız lekesini pekiştirmeden bir temizleyiciye götürebilirsiniz.

Sakız lekesi sakızın içeriğinde bağlı olarak, bazen daha kolay çıkarılabilir. Özellikle şekersiz sakızların neden olduğu lekeleri temizlemek daha kolaydır. Ancak şekerli ve aromalı olan sakız lekesini çıkarmak daha zordur. Sakız lekesi olan yüzeyin buz gibi soğuk etki yaratacak maddeyle bir süre soğutulması, size yardımcı olur. Ayrıca piyasada sakız lekelerine tatbik edilecek sentetik temizleyicilerde bulunmaktadır. Ancak bunların kullanımında dikkatli olunmalıdır. Sakızın yapıştığı yüzeye zarar verebilir.

Sakız Lekesi Nasıl Çıkar
Sakız lekesi olan giysilere hemen müdahale etmelisiniz. Hafifçe sakızı çekerseniz, sakız yerinden çıkar. Ancak yüzeyde iz bırakabilir. Eğer giysinize kendi sakızınızın yapıştığından emin değilseniz, bu işlemi bir eldivenle yapmanızı öneririz. Daha sonra sakız lekesinin olduğu yeri açıkta bırakarak, giysinizi bir poşetin içinde dondurucuya koyun. Yaklaşık 1 saat sonra, sert bir şeyle sakız lekesini kazıyın. Yeterince lekenin çıktığını düşündüğünüzde, diş fırçası gibi kıllı bir aletle giysiyi fırçalayın. Ardından yıkadığınız giysiyi normal şekilde kurutun. Sakız lekesi tam çıkmadıysa, bu sefer giysiyi ütüleyebilirsiniz. Halılar ve koltuk döşemeleri içinde bu yöntemi uygulayarak, sakız lekesini temizlemeniz mümkündür. Ancak onları yıkamanız mümkün olmadığından, uygun bir temizleyiciyle silmelisiniz.
]]>
Yapışan Sakız Nasıl Çıkar https://www.sakiz.gen.tr/yapisan-sakiz-nasil-cikar.html Wed, 28 Nov 2018 18:56:21 +0000 yapışan sakız nasıl çıkar, Hiç beklenmedik bir anda beklenmedik bir yere gelişi güzel bırakılmış sakız çoğu zaman bizi zor durumlara sokabilir. Genelde yolda yürürken yere atılmış sakızlar ayakkabılarımıza yapışır. yapışan sakız nasıl çıkar, Hiç beklenmedik bir anda beklenmedik bir yere gelişi güzel bırakılmış sakız çoğu zaman bizi zor durumlara sokabilir. Genelde yolda yürürken yere atılmış sakızlar ayakkabılarımıza yapışır. Veya ev halkından biri çiğnediği sakızı herhangi bir yere koyabilir. Örneğin masanın kenarına yapıştırılmış bir sakızı görmeyen biri genelde koluna yapıştırabilir. Aslında önemli olan sakızın nasıl yapıştığı değil yapışan sakızın nasıl çıkacağıdır. Bir çoğumuzun şikayet ettiği durumlardan biride çocuklarımızın sakız çiğnerken uyuya kalmaları ve uyurken düşürdükleri sakızın saçlarına yapışmasıdır. Bir çoğumuz yapışan sakızı çıkartamadığı için çocuklarının saçını kesmiştir. Saçları kesmek yerine kolay bir yöntemle yapışan sakızı çıkarta biliriz. Nasıl mı Sizlere belirttiğimiz yöntemlerle çıkarmak mümkündür.

Saça yapışan sakız nasıl çıkartılır Saçınıza sakız yapışmış ise sakızı çıkarmak için uğraşırken daha fazla saç yapıştıra bilirsiniz bunu önlemek için saçınızın sakız yapışmamış kısmını toplayıp taka takmalısınız. Ardından küçük bir kaseye bir kaç damla zeytin yağı koyup elinize bir peçete alın saçınızın altına peçeteyi koyup parmaklarınızı zeytin yağına batırın. Saçınızdaki sakızı iyice yağlayıp ince  tutamlar halinde saçınızı çekin Yağ sayesinde sakız elinize yapışmayacaktır fakat saçınızdan kolay çıkacaktır. İyice temizlediğiniz saçınızı derhal yıkayın. Böylelikle yapışan sakızdan kurtulmuş olursunuz. 

Elbiselere yapışan sakız nasıl çıkartılır Elbisenize sakız yapıştı ve elbisenizi çok seviyorsunuz gözden çıkarmak istemiyorsunuz. Bunun için sakız yapışan elbiseyi bir poşete koyup buzdolabının buzluk kısmına koyun.Ardından bir müddet buzlukta beklettiğiniz elbiseyi çıkartıp sakızı elbisenizden kolaylıkla çıkarta bileceksiniz. Çünkü donan sakız ufalanıp dökülecektir. Elbisede kalan sakızı parmağınızın la sürterek bile çıkarta bilirsiniz. 

Yapışan Sakız Nasıl Çıkar
Halı ve koltuğa yapışan sakız nasıl çıkartılır Koltuğunuza halınıza yapışan sakızı nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız ve ne yaparım diye kara kara düşünüyorsanız. Fazla düşünüp kendinizi yormanıza gerek yok. Çünkü koltuk halı gibi eşyalara yapışan sakızları buz ile çıkarta bilirsiniz. Bir sakız için eşyalarımızı gözden çıkaramayacağımıza göre çıkarmanın yollarına bakmalıyız. Yapışan sakızı buzluktan alacağımız küçük bir buz kalıbı ile çıkarabiliriz. Buzu sakızın üzerine sürerek sakızın donmasını sağlayın ardından elinizle veya bir çay kaşığı ile hafif hafif sürterek çıkara bilirsiniz.
]]>
Damla Sakızı Macunu https://www.sakiz.gen.tr/damla-sakizi-macunu.html Thu, 29 Nov 2018 09:09:29 +0000 Damla Sakızı Macunu: Damla sakızı sakız ağaçlarında elde edilen ağızda buruk bir tat bırakan reçinedir. Damla sakızı Avrupa Birliği Sakız Adasında ve Çeşme Yarımadasında bulunan sakız ağaçlarından elde edilmekted Damla Sakızı Macunu: Damla sakızı sakız ağaçlarında elde edilen ağızda buruk bir tat bırakan reçinedir. Damla sakızı Avrupa Birliği Sakız Adasında ve Çeşme Yarımadasında bulunan sakız ağaçlarından elde edilmektedir.

Damla sakızı elde edildiğinde sıvı bir madde olmaktadır güneşte kurutularak ufak ve saydam birer damlacık halini alır. Damla sakızı çiğnendikçe kendine has bir koku ile ferahlık verir. Damla sakızı mutfaklarda kullanılır, ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Damla sakızı macunu faydaları nelerdir: Damla sakızı macunu göğüs hastalıklarının tedavisinde çok yararlı ve şifa kaynağı olarak bilinmektedir.

 • Damla sakızı macunu mide rahatsızlıklarında özellikle mide yanmasında, mide ekşimesinde faydalıdır. Sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı damla sakızı macunu yemek mide yanmasını önleyecektir.
 • Damla sakızı göğüs hastalıklarında etkilidir özellikle nefes darlığı çeken kişilerin damla sakızı macununu veya damla sakızını toz haline getirip su ile yutmalarına çok faydalı olacağı bilinmektedir.
 • Damla sakızının içerisinde bulunan antiseptik özelliği ile diş eti rahatsızlığına da faydası vardır. Damla sakızını toz haline getirip bir miktar suyla gargara yapmak diş etlerini koruyabiliriz.
 • Damla sakızı macunu kullanım alanları: Damla sakızı macunu şifa kaynağı olarak göğüs hastalıklarında, mide yanmalarına, karaciğer kuvvetlenmesinde kullanılmaktadır. Dondurma yapımında kullanılmaktadır, kahveye katılır, hoş koku verir. Damla sakızı macunu tatlılarda muhallebiler de kullanılmaktadır.

Damla Sakızı Macunu

Damla sakızı macunu nasıl yapılır: Damla sakızı macununu her evde kolaylıkla yapılabilir.

Malzemeler:

 • 1 yumurtanın akı.
 • 1 su bardağı su.
 • 1 yemek kaşığı damla sakızı.
 • 2 su bardağı toz şeker.
 • Yarım limon suyu.

Damla sakızı macunu yapılışı:

Bir tencereye şekeri koyup üzerine suyu ilave edilip kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlayan şekerli suyun içerisine sarısından ayrılmış yumurta akını ilave ederiz.10 dakika kaynayan yumurta akını bir kevgir yardımıyla alınır. Kaynamaya devam eden şekerli suyun kıvama geldiğini anlamak için bir iki damla şerbetten soğuk su içerisine damlatılır. Su içerisine damlatılan şerbet katılaşıp kıvama gelmiş demektir. Kaynayan şerbete limon suyunu ilave edip bir taşım daha kaynatılır ve ateşten alınır. Ilıyan şerbeti bir çırpıcı veya mikser ile üzerinde beyaz köpük olana kadar çırpılır. Bu beyaz köpüğe damla sakızını ilave edip çırpmaya devam edilir. Beyaz köpük macun halini alınca cam kavanoza koyup serin bir ortamda muhafaza edilir.

Damla sakızı macunu isteğe bağlı ekmek üzerine sürülüp yenebilir.

Afiyet olsun.

]]>
Sakız Kabağı Tohumu https://www.sakiz.gen.tr/sakiz-kabagi-tohumu.html Thu, 29 Nov 2018 10:26:32 +0000 Sakız Kabağı Tohumu, genelde yemeklik tüketim amacıyla yetiştirilir. Gövde yaprakları toprak yüzünde yayılarak büyür. Sakız kabağında %90'i sudur. Besin değerleri açısından çok zengindir. İçeriğinde A, B1, B2, ve C v Sakız Kabağı Tohumu, genelde yemeklik tüketim amacıyla yetiştirilir. Gövde yaprakları toprak yüzünde yayılarak büyür. Sakız kabağında %90'i sudur. Besin değerleri açısından çok zengindir. İçeriğinde A, B1, B2, ve C vitamini bulunur. Ayrıca 100 gram sakız kabağında 0,7 gram protein, 0,3 gram yağ, 6 gram karbonhidrat ve 0,8 gram selüloz bulunur. 

İklim ve Toprak İsteği

Çok ağır ve kumlu topraklar haricindeki tüm topraklarda yetiştirilebilir. Geçirgen, su tutma kapasitesi yüksek olana ve mineral bakımından maddelerce zengin topraklarda daha verimli ürünler alınır. Toprağın ph değerini 6-7 civarında olması sakız kabağı tohumu için idealdir. Sakız kabağı tohumu ekim öncesi toprak tırmık yardımıyla  bir veya iki defa  işlenmelidir. Toprak sıcaklığı yaklaşık 10-12 dereceye ulaştığında ekim işlemi yapılabilir. Sakız kabağı ışıktan hoşlanan bir bitki olduğu için gölgeli ve ağaç altlarında kabak yetiştiriciliği yapılmaz. Kabaklar ılık ve sıcak iklimlerden hoşlanır. Arazideki yabancı ot durumuna göre ilk çapa yapılabilir. İlk çapadan sonra 2-3 hafta aralıklarla 3-4 kez çapa yapılabilir. Toprağın çapalanması hem yabancı ot temizliği hem de toprağın havalandırılması için çok önemlidir. İlk döller görülünceye kadar sulamadan kaçınılmalıdır. Bu dönem kurak geçerse çok olmamak şartıyla su verilebilir. Sonbaharda ya da ekim zamanından bir ay önce, her bir dekar başına 3-4 ton arasında yanmış çiftlik gübresi verilmelidir. Çapa işleri ile hem yabancı ot temizliği hem de toprağın havalandırılması yapılır. 

Yetiştirilmesi

Arazinin iklim şartlarına göre şubat ile nisan aylarında toprakta 35-40 santim aralıklarla ve 1-1,5 metre derinliğe sahip çukurlar açılır. Çukurların içine yanmış gübre karışımlı topraklar konularak karıştırılır. Kabaklar gübreden çok hoşlanır. Çimlendirilmiş 2-3 tane kabak tohumu ekilerek 2 santim kadar toprağa gömülür. Kabaklar kol vermeye başlayınca tekrar çapalama yapılır. Sakız kabağı tohumu çok fazla suya ihtiyaç duyar. İlk meyveler görüldükten sonra sulama işi büyük önem taşır. O nedenle toprak ve hava sıcaklığına göre devamlı sulama yapılması gerekir. Kabaklar da susuzluk sabah ve akşam saatlerinde yaprakların normalin dışında pörsüyerek aşağıya doğru sarkmasıyla anlaşılır. Yüksek verimli ürün elde etmek için bu belirtiler görülmeden, kabaklara zamanında sulama yapılmalıdır. 

Sakız Kabağı Tohumu
Hasat 

Hasat her gün sabah ve akşam saatlerinde yapılmalıdır. Sakız kabakları daha körpecikken büyük kabakların %70'i toplanınca saplarından kesilerek toplanır. Bir kökten ortalama olarak 6-8 adet kabak elde edilir. Kabaklar da hasat iriliği 15-20 cm uzunluğundadır. Kabak aşına 2-4 kilo arası ürün alınır. Dekardan 6-10 ton arasında değişen kabak ürünü hasat edilir.
]]>
Sakız Çeşitleri https://www.sakiz.gen.tr/sakiz-cesitleri.html Fri, 30 Nov 2018 04:51:11 +0000 Sakız çeşitleri, sakız çiğnenerek kullanılan, şeritler halinde ya da tablet şeklinde üretilen şekerli ya da şekersiz ürünlere verilen addır. Çiğnenerek kullanıldığı için diş sağlığını ciddi anlamda koru Sakız çeşitleri, sakız çiğnenerek kullanılan, şeritler halinde ya da tablet şeklinde üretilen şekerli ya da şekersiz ürünlere verilen addır. Çiğnenerek kullanıldığı için diş sağlığını ciddi anlamda korur. Ayrıca yüz ve çene kaslarını geliştirir. Ancak bu etkilerinden yararlanmak için doğal ve şekersiz sakızlar kullanılmalıdır. Yazımızın devamında doğal sakız çeşitlerine ulaşabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çam sakızı: Mide ve solunum sistemiyle ilgili gelişen hastalıklar için etkili bir özellikte olan sakız çeşididir. Acı bir tada sahip olan çam sakızı gerçek anlamda şifa kaynağıdır. Bu nedenle de birçok alanda kullanılmaktadır. Çam sakızının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Çam sakızı diş sağlığını korur. Çiğnendiğinde diş ve diş etlerini kuvvetlendirir. Ağız içinde hijyen sağlar. Zararlı plakların temizlenmesi için çam sakızı çiğnenebilir.
 • Çam sakızı yaralar için kullanılabilir. Ezilip macun kıvamına getirilerek yaraya sürülür. Yaralarda oluşabilecek iltihabı engeller ve açık yaraların iyileşme sürecini kısaltır.
 • Çam sakızı mide rahatsızlıkları için kullanılabilir. Hazımsızlık gibi şikayetlere karşı iyi gelir. Ağır ve yağlı yiyeceklerin tüketiminden sonra kullanıldığında midenin rahatlamasını sağlar, mideyi güçlendirir ve reflü gibi rahatsızlıklara karşı iyi gelir.
 • Çam sakızı solunum yollarını açmak, akciğer iltihabının olumsuz etkilerinden kurtulmak için kullanılabilen bir sakız türüdür.
 • Çam sakızının cilt hücrelerini yenileyici etkisi vardır. Çiğnenerek kullanıldığında yüz kaslarını kuvvetlendirir. Kırışıklık, cilt kuruluğu gibi etkileri ortadan kaldırır.
 • Çam sakızı doğal bir ürün olduğu için bilindik bir zararı bulunmamaktadır. Ancak bazı özel durumlarda dikkatli kullanılması gerekir. Gebelik döneminde olanlar çam sakızı kullanmamalıdır. Ayrıca mide bulantısı yaşamamak için yemeklerden sonra çiğnenmelidir.

Damla sakızı: Damla sakızının çam sakızı gibi sağlık için faydaları bulunmaktadır. Damla sakızı ayrıca mutfaklarda tatlı ve içeceklerin içerisinde kullanıldığında hazırlanan tatlıya ya da içeceğe ayrı bir lezzet katar. Damla sakızının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Damla sakızı doğal olarak üretildiğinde sağlığa ciddi anlamda katkıda bulunur. Eğer üretim anında katkı maddeleri kullanılırsa sağlık için bir faydası kalmaz.
 • Dişlerin beyazlaması için kullanılabilir. Diş beyazlaması için damla sakızı düzenli çiğnenebilir. Bu sayede doğal yollardan dişlerin beyazlaması sağlanır.
 • Mide bulantısına karşı damla sakızı düzenli çiğnenebilir. Ayrıca midede sindirimi kuvvetlendirme ve hazmı kolaylaştırmak için faydalıdır.
 • Sert bir yapıya sahip olan damla sakızı, yüz ve çene kası sağlığı için faydalıdır. Damla sakızı çiğnenerek yüz egzersizleri yapılabilir.
 • Damla sakızı kısırlık problemine karşı faydalıdır.
 • Göğüs hastalıkları için damla sakızı toz haline getirilerek su ile içilebilir.
 • Antiseptik etkisiyle ağız sağlığını korur.
 • Damla sakızı bir süre çiğnendikten sonra suyun içinde bekletilir. Bu sayede sakız kendini yenileyerek tekrar çiğnenebilir.
 • Damla sakızı bazı ilaçların içeriğinde kullanılır.
 • Damla sakızı yine doğal olarak üretildiğinde sağlık için bir zararı olmaz. Ancak sert bir yapıya sahip olan damla sakızı çocuklar için uygun bir sakız değildir. Çocuklarda çene problemlerine yol açabilir.

Sakız ÇeşitleriSandaloz sakızı: Daha çok kilo vermek isteyenlerin kullandığı bir sakız türüdür. Zayıflamak için yaygın bir şekilde kullanılan sandaloz sakızı, birçok zayıflama ürününün içinde kullanılmaktadır. Sandaloz sakızının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Sandaloz sakızı kalp çarpıntıları için kullanılabilir.
 • Diş ve diş eti sağlığı için faydalıdır.
 • Zayıflamak üzerinde olumlu etkileri vardır. Daha çok bu etkisi nedeniyle yaygın bir şekilde kullanılm]]> Sakız Ağacı https://www.sakiz.gen.tr/sakiz-agaci.html Fri, 30 Nov 2018 17:26:59 +0000 Sakız ağacı, en çok Akdeniz bölgesinde yetişen bir ağaç türüdür. Batı ve Güney Anadolu'daki salpkız adasında yetişir. Sakız ağacı nisan ve mayıs ayı gibi çiçek açar. Sakız ağacının çiçekleri yeşil renktedir. Sak Sakız ağacı, en çok Akdeniz bölgesinde yetişen bir ağaç türüdür. Batı ve Güney Anadolu'daki salpkız adasında yetişir. Sakız ağacı nisan ve mayıs ayı gibi çiçek açar. Sakız ağacının çiçekleri yeşil renktedir. Sakız ağacının dalları çok sıktır. Ağaç boyu ortalama bir ve üç metre arasında uzar. Ağaç dıştan çalı gibi görülür. Ve sakız ağacını diğer ağaçlardan ayıran en büyük özellik kışın yapraklarını dökmez. Sakız ağacının gövdesi oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Ağacın gövdesi dik ve yuvarlak silindir şeklindedir. Sakız ağacının kabukları siyah rengine yakındır. Sakız ağacının meyvesi çok küçük olur. Meyvenin şekli yuvarlak ve iki renklidir. Sakız ağacının meyveleri kırmızı ve siyah renkte olur. Sakız ağacının kendine özgü kokusu ve tadı vardır. 

  Sakız ağacının meyvesinin faydaları:
  • Sakız ağacının meyvesi en büyük balgam söktürücüdür.
  • Diş etlerininin bakımında faydalıdır.
  • Ağız kokusunu önler.
  • Yapıştırıcı olarak kullanılır.
  • Kozmetik alanında kullanılır.
  • Tatlıların içinde kullanılır.
  • Sakız yiyecek ve içeceklere ayrı bir tat ve koku verir.
  • Alkol yapımında kullanılır.
  • Sakız çiğnemek ülser hastalığını engeller.
  • Mide kanserinde korunmak için tüketilir.
  • Mide kanamasına iyi gelir.
  • Sindirimi kolaylaştırıcı özelliği vardır.
  • Yaralanmalarda kullanılan ilaçların üretiminde kullanılır.
  • Kalp krizini önler.
  • Yüksek tansiyonu düzenlemeye yardımcı olur.
  • Diş macunu yapımında kullanılır.
  Sakız Ağacı
  Sakız ağacından sakız kolay elde edilmez. Ağacın gövdesinin ve dallarının yaralanması gerekiyor ki sakız elde edilebilsin. Ağaç dalı yada gövdesi yaralandığında sakız kendiliğinden yaralı bölgede oluşur. Ve sonra oluşan sakız toplanıp, kullanılır. Bir sakız ağacından ortalama 15-20 yıl meyve elde edilir. Bir sakız ağacından yaklaşık olarak 300-350 gram sakız toplanır. Zor şartlarda elde edilen sakızda fiyat olarak oldukça pahalıdır. Sakız ağacı erkek ve dişi olarak yetişir. İki şekilde yetişen bu bitkinin sadece erkek olanlarından sakız elde edilir. Sakız ağacı tohumuyla çoğaltılabilir. Tohumla çoğaltılan sakız ağaçlarının aşılanması gerekir. 
  ]]>
  Çam Sakızı https://www.sakiz.gen.tr/cam-sakizi.html Sat, 01 Dec 2018 02:11:11 +0000 Çam sakızı, Çam sakızı adından da anlaşılacağı üzere çam ağacından elde edilir. Rengi ve sakızın kıvamın bala benzer. Çam sakızının kokusu çok ağırdır. Ağır kokuya sahip bu sakızın tadı acıdır. Ancak acı olm Çam sakızı, Çam sakızı adından da anlaşılacağı üzere çam ağacından elde edilir. Rengi ve sakızın kıvamın bala benzer. Çam sakızının kokusu çok ağırdır. Ağır kokuya sahip bu sakızın tadı acıdır. Ancak acı olmasına rağmen çam sakızının bir çok faydası vardır. Bal rengine benzeyen çam sakızı çiğnenmeye başladıktan sonra mor rengini alır. Çiğnedikçe sertleşebilen bir sakızdır. Diğer sakız türleri gibi çiğnerken balon çıkarılmaz. Uzun süreli çiğnendiğinde ağızda dağılır.

  Çam sakızının faydaları:
  • Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Solunum sorunu yaşayan kişilerin tedavisinde kullanılır.
  • Düzenli çiğnendiğinde diş etlerini geliştirir.
  • Ağız içinde oluşan zararlı plakların yok olmasında kullanılır.
  • Yaraların iyileşmesinde kullanılır.
  • İltihaplı yaranın iyileşmesine yardımcı olur.
  • Hazımsızlığa iyi gelir.
  • Reflüye karşı koruyucu özelliktedir.
  • Midenin kuvvetlenmesine yardımcı olur.
  • Akciğerdeki iltihaplanmayı önler.
  • Cildi besler ve yeniler.
  • Yüzdeki kasların hareketlenmesine yardımcı olur.
  • Ciltteki kırışıklıklara ve kuruluğa iyi gelir.
  • Göz hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
  • Çam sakızın da ağda elde edilir.
  • Öksürüğü azaltmada yardımcıdır.
  • Kozmetik alanında parfüm yapımında kullanılır.
  • Ağır koktuğu için sıcak suda eritilip buharıyla nefes açılabilir.
  Çam Sakızı
  Çam sakızının zararları:

  Çam sakızı kimyasal olmadığı için pek bir zararı olmasa da bazı kişilerde zararları görülebilir.
  • Hamile bayanların çam sakızı tüketmemesi gerekir.
  • Aç karnına çiğnendiğinde mide de bulantıya neden olur.
  • Ağda yapıldığında sıcak olarak vücuda sürüldüğünde sürülen bölge yanar.
  ]]>
  Rüyada Sakız Çiğnemek https://www.sakiz.gen.tr/ruyada-sakiz-cignemek.html Sun, 02 Dec 2018 00:58:32 +0000 Rüyada Sakız Çiğnemek, Birçok kişinin dedikodusunu yapacağı bir mal sahibi olmaya, tartışmalara, yanlış sözler konuşmaya, boş ve gereksiz laflarla çevreyi rahatsız etmeye, yanlış ve kimsenin onay vermediği işler yapmaya, Rüyada Sakız Çiğnemek, Birçok kişinin dedikodusunu yapacağı bir mal sahibi olmaya, tartışmalara, yanlış sözler konuşmaya, boş ve gereksiz laflarla çevreyi rahatsız etmeye, yanlış ve kimsenin onay vermediği işler yapmaya, yalan sözlere, boş geçirilen zamana ve hayır getirmeyecek olan kazanca delalet eder.

  Rüyada çengel sakızı çiğnediğini görmek, rüya sahibinin elde edeceği büyük miktarda bir paraya ve bu nedenle çevresindeki insanların dikkatini çekip hakkında konuşulacağı anlamına gelir.
  Rüyada çiğnenen sakız tatlı ise, güzel sözlü insanlarla karşılaşıp fayda görmeye, acı ise kötü sözler işitmeye ve bu nedenle üzüntü yaşamaya işaret eder. 
  Rüyada kendisine ait olan bir sakızı çiğnediğini görmek, söylenilen sözlerden dolayı sıkıntı çekmeye, yanlış kelimeler kullanıp kalp kırmaya, başkasının sakızını alıp çiğnediğini görmek rüya sahibinin yakın çevresinden birinin kendisine üzecek bir kelam da bulunacağı anlamına gelir.
  Bazı tabircilere göre rüyada sakız çiğnediğini görmek, netice vermeyecek olan boş konuşmalar yapmak şeklinde tabir edilir.

  Rüyada sakız çiğnerken yuttuğunu görmek, rüya sahibinin çevresindeki insanlardan kendisini üzecek sözler duyacağına ve bu sözleri sinesine çekip göz yumacağına ve bu nedenden dolayı çevresindeki insanlardan kısa süreliğine uzaklaşacağına alamet eder.
  Rüyada sakız çiğneyip şişirdiğini görmek, rüya sahibinin ağzından çıkan kelimelerin kötü niyetli insanlar tarafından yanlış anlaşılacağına ve bu nedenle yaşanacak olan tatsız olaylara işaret eder.

  Rüyada Sakız Çiğnemek
  Rüyada sakız çiğneyip patlattığını görmek, rüya sahibinin iş hayatında ve ailesinde yaşanacak olan bazı olaylar neticesinde dedikodusunun yapılacağına ve hiç istemediği durumlara maruz kalacağına delalet eder.
  Rüyada sakız ağacından sakız alıp çiğnediğini görmek, rüya sahibinin sağlıklı ve huzurlu geçireceği hayat ve uzun ömür şeklinde yorumlanır.
  Rüyada sakız çiğnerken sakızın yapıştığını görmek, rüya sahibinin kendisine maddi ve manevi yükü bulunan insanlardan kendisini kurtaramayacağı ve bu nedenle zor günler geçireceği anlamına gelir. 
  ]]>
  Damla Sakızı https://www.sakiz.gen.tr/damla-sakizi.html Sun, 02 Dec 2018 02:19:31 +0000 Damla sakızı, sakız ağacından elde edilen reçineye damla sakızı denir. Yunanistan mutfağında önemli rolü olan damla sakızı, ilaç yapımında da kullanılmaktadır. İsmini büyük bir bölümünün üretildiği Sakız Ada Damla sakızı, sakız ağacından elde edilen reçineye damla sakızı denir. Yunanistan mutfağında önemli rolü olan damla sakızı, ilaç yapımında da kullanılmaktadır. İsmini büyük bir bölümünün üretildiği Sakız Adası'ndan almıştır. Sıvı olarak üretilen damla sakızı, güneşte kurutularak dağınık yarı saydamcıklar haline getirilir. Çiğnendikçe yumuşar ve mat bir renk alır. Başta kötü bir tat vardır ancak çiğnendikçe ağızda bir çam kokusu vererek ferahlatır.

  Avrupa Birliği, damla sakızı üretimini isimlendirme koruması altına almıştır. Sakız Adası'nda bulunan sakız üretimi ortaçağdan beri köylerin oluşturduğu bir kooperatif tarafından kontrol altına alınmıştır. Ayrıca Pirgi'de damla sakızı müzesi de bulunmaktadır. Sakız Adası'ı dışında Çeşme Yarımadası'nda da yıllık belli bir miktarda damla sakızı üretimi yapılmaktadır. Çeşme Yarımadası, Sakız Adası'ndan 8 kilometre uzaklıkta bulunur ve iklimleri benzerdir. Bunun yanı sıra TEMA Vakfı, Çeşme Yarımadası'nda sakız ağaçlarının koruma altına alınması ve yeni fidanların dikilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmanın bir parçası da üretimi arttırmak ve ticari açıdan çekici olmasını sağlayarak sakız ağaçlarını korumaktır. Ayrıca bu çalışma 2008 ve 2011 yılları arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü tarafından 149 hektar alana 3000 sakız ağacı dikilmiştir. Bu çalışmanın 2016 yılına kadar devam edeceği de vurgulanmıştır.

  Damla Sakızı
  Damla sakızı nerelerde ve nasıl kullanılır

  Genellikle Türk mutfağında çörek ve pasta gibi yiyeceklerde aroma olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kozmetik ürünlerinde de kullanılabilir.
  Damla sakızı, genellikle küçük poşetler içinde aktarlarda satılmaktadır. Poşetin içinde genellikle damla sakızı reçinesi bulunur. Bu reçine ezilerek damla sakızı olarak kullanılır. Ayrıca yanında mumla verilir. Bunun sebebi damla sakızı çiğnerken sakızın dişlere yapışmasını önlemektir. 1 paket damla sakızı 1 kilogram süt içerisinde kullanılabilir. Tatlılarda damla sakızı ezilerek toz haline getirilir. Damla sakızı, genellikle tatlı ocaktan alınmadan 5 dakika önce atılır. Bunun nedeni aromasının buharlaşmasını önlemektir.

  Damla sakızı faydaları
  • Birçok göğüs ve mide hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.
  • Dişleri beyazlatmak için kullanılabilecek en doğal yöntemdir.
  • Kısır kişilerde bu sorunun giderilmesine yardımcı olur.
  • Çene eklemlerinin sürekli egzersiz yapmasını sağlar.
  ]]>
  Çok Sakız Çiğnemenin Zararları https://www.sakiz.gen.tr/cok-sakiz-cignemenin-zararlari.html Sun, 02 Dec 2018 23:14:24 +0000 Çok sakız çiğnemenin zararları, sakız çiğneme alışkanlığı genellikle çocuklarda yaygın olarak görülür. Bu alışkanlık erişkinlik ve yetişkinlik dönemlerinde de devam edebilir. Normalde zararsız kabul edilen sakız, içe Çok sakız çiğnemenin zararları, sakız çiğneme alışkanlığı genellikle çocuklarda yaygın olarak görülür. Bu alışkanlık erişkinlik ve yetişkinlik dönemlerinde de devam edebilir. Normalde zararsız kabul edilen sakız, içeriğindeki maddelerle bir anda sağlığımıza ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle çok sakız çiğnemenin zararları olduğunu söylemek isteriz. Sakızı ilk üreten firmanın otomobil lastiği üretiğini de belirtelim. İçine tatlandırıcı maddeler katılarak elde edilen sakız bazı kişilerde bağımlılık derecesinde alışkanlık yapar. Genellikle bu yüzden yaşanan sağlık sorunları tedavi edilse de, sakız çiğnemeyi azaltmak, hatta tamamen bırakmak daha doğrudur. Özellikle yetişkinlerin % 70 oranı çiğnemese bile yanında sakız taşır. Bunun sebebi toplumda sigara kullanan kişilerin bunan kurtulmayı ya da azaltmayı sakız çiğneyerek sağlamak istemesidir. Bunu yaparken insanların bir anda sakızın zararlı etkilerine maruz kalacaklarını da dikkate almaları gerekir.

  Çok sakız çiğnemenin zararları nelerdir

  Sakız çiğnemekte aşırılığa kaçılırsa, içeriğindeki katkı maddelerinden kaynaklanan zararlı etkiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle özellikle çocukların fazla sakız çiğnemesine engel olmak gerekir. Sakızların içeriği kontrol edilerek, katkı maddelerinin zararlı etkileri değerlendirilmelidir. Biz de kısaca bu maddelerin zararlı olabilecek etkilerine değinelim.

  Aspartam: Bu maddenin tatlandırıcı özelliği bulunmaktadır. Bunun zararlı etkileri arasında baş dönmesi, kansere neden olma, mide bulantısı, kadınlarda adet düzensizliği, kısırlık gibi etkiler bulunur. Aspartam sadece sakızın içeriğinde değil, şekerlemelerde, çikolata türlerinde de kullanılır. 

  Sorbitol: Sakızların içeriğinde kullanılan ve tatlandırıcı olan sorbital, ince bağırsaklar tarafından çok zor emilir. Bu nedenle çok sakız çiğneyen kişilerde karında şiddetli ağrı, aşırı derecede kilo kaybı, diyare gibi bağırsaklardan kaynaklanan sorunlar ortaya çıkabilir. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalarda sorbital içeren sakızların zararlı etkileri olabileceği belirlenmiştir.

  Sukraloz: Bu madde tüketim maddelerinde en fazla kullanılan tatlandırıcılardan biridir. Bildiğimiz basit şekerle kıyaslandığı zaman sukraloz ondan 600 kat daha fazla etkili olur. Bu maddenin kanserojen etkisi olduğu bilinmektedir.

  Çok Sakız Çiğnemenin Zararları
  Mannitol: Sakızın içeriğinde kullanılan bu maddenin ölümcül kalp krizine yol açma riski bulunmaktadır. Ayrıca sinir sisteminin zarar görmesine de neden olabilir.

  Msg: Bu katkı maddesinin tatlandırıcı özelliği yoktur. Ancak sakızın içeriğinde bulunması çiğneyen kişinin tat alma duyusunu etkiler. Yani sakız çiğneyen kişi sakızdan daha fazla lezzet alır. Ancak bunun da bazı yan etkileri vardır. Bunların arasında en önemlileri nörolojik rahatsızlıklar, kalpte ritim bozukluğu, kalp çarpıntısıdır. Bu nedenle çok sakız çiğnemek oldukça zararlıdır.

  Burada bahsettiğimiz katkı maddelerinin dışında sakızın içeriğinde kullanılan farklı maddelerde vardır. Ancak buradaki maddelerin zararlı etkileri oldukça fazladır. Zararsız gibi görünen sakız çiğneme bazen ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden her şeyden önce sakızların içeriğine dikkat edilmeli, mümkünse aşırı sakız çiğnemekten kaçınılmalıdır. Sakızı sadece içeriğiyle değerlendirmemek te gerekir. Özellikle küçük yaştaki çocukların sakızı çiğnemek yerine yutabileceği de düşünülmelidir. Bunun da zararlı etkileri vardır. Kısaca çok sakız çiğnemenin zararlı olduğu ve bu alışkanlığın mutlaka azaltılması gerektiğini söyleyebiliriz.
  ]]>
  Damla Sakız Reçeli https://www.sakiz.gen.tr/damla-sakiz-receli.html Mon, 03 Dec 2018 22:19:37 +0000 Damla Sakızı Reçeli, Bu reçel, genellikle Hatay ve İzmir de, oldukça beğenilerek tüketilen, farklı bir lezzettir. Diğer reçellerden ayrılan özelliği, ağızda bıraktığı tadın dakikalar boyunca devam etmesidir. Kahvaltılı Damla Sakızı Reçeli, Bu reçel, genellikle Hatay ve İzmir de, oldukça beğenilerek tüketilen, farklı bir lezzettir. Diğer reçellerden ayrılan özelliği, ağızda bıraktığı tadın dakikalar boyunca devam etmesidir. Kahvaltılık olarak tercih edilmesinin yanı sıra, Türk kahvesinin yanına koyulan suyun içerisine, bir kaşık damla sakız reçeli karıştırılarak da, ikram edilmektedir. Günümüzde marketlerde de kolay bir şekilde bulabileceğiniz damla sakızı reçelini, evde de yapmak da artık çok kolay. Fiyat açısından da oldukça ekonomik olan bu reçeli, denemiş olduğum tarifiyle sizinle de paylaşmak istedim.

  Malzemeler
  • 1 su bardağı su
  • 2 su bardağından biraz fazla toz şeker
  • 1 adet yumurta
  • Yarım çay bardağı iyice dövülmüş damla sakızı
  • Bir parça limon 
  Yapılışı: Orta boyda bir tencerenin içine bir bardak suyu koyup, üzerine iki su bardağı şekeri ekliyoruz. Şerbeti orta ateşte yanan ocağa koyuyoruz. Hızlı bir şekilde karıştırarak, şekerin çabuk erimesine yardımcı oluyoruz. Kaynamaya başladığında, karışımın üzerine yumurtanın akını ilave ediyoruz. Yumurta akı kaynar suyun içinde katılaşacaktır. Katılaştığı zaman, bir kaşık yardımı ile karışımın içinde olan yumurta akını alıyoruz. Damla Sakız ReçeliŞerbetin kıvamına geldiğini anlamak için, çay kaşığı yardımıyla bir damla şerbeti alarak soğuk suyun içine damlatıyoruz. Eğer şerbet yuvarlanarak katı kıvama gelirse, tam olmuş demektir. En son limonu da şerbetin içine sıkarak, tencereyi ocaktan alıyoruz. Soğuması için hızlıca karıştırıyoruz. Köpük köpük olduğu zaman, üzerine yarım çay bardağı damla sakızını yavaş bir şekilde döküyoruz. Tekrar karıştırmaya devam ediyoruz. Gereken kıvama geldiğinde kavanoza koyduğumuz damla sakız reçelini, kahvaltılarda severek tüketmek için buzdolabına kaldırıyoruz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Sakız Adası https://www.sakiz.gen.tr/sakiz-adasi.html Tue, 04 Dec 2018 07:17:30 +0000 Sakız Adası, Şimdi sakız adasının tam zamanı! Kim gitmek ister ki, Yunan adalarına demeyin sakın, aylardan Ağustos tam zamanı sakız Adası'na gitmenin. Sakız Adası'na gidip orta çağ kentleri gezmeyi sevenler sakın kaçırmas Sakız Adası, Şimdi sakız adasının tam zamanı! Kim gitmek ister ki, Yunan adalarına demeyin sakın, aylardan Ağustos tam zamanı sakız Adası'na gitmenin. Sakız Adası'na gidip orta çağ kentleri gezmeyi sevenler sakın kaçırmasın. Sakız Adası'na yedi günlük bir tatilimde gitmek isterdim. Sakız Adası'na çeşmeden feribota binip yaklaşık bir saat sonra varıyorsunuz.

  Sakız Adası nerede

  Sakız Adası Ege Deniz'inde bir Yunan arasıdır. Ada ismini sakız ağaçlarının çok fazla olduğundan almıştır. Özellikle Mayıs ve Eylül aylarında gezilmesi gereken bir yerdir. Adanın en büyük Plajı Kafkas Plajıdır. Ayrıca derin tarih bağlarını bağrında yaşatmaktadır. Muhteşem Arkeoloji Müzeler bulunmaktadır. Adada özellikle el yapımı ürünler göz kamaştırmaktadır. Çeşmeden kalkan bir Feribot ile Sakız Adası 1 saatlik mesafededir. Hava yolu ile de ulaşım sağlanmaktadır. 1800 lü yıllarda ada nüfusunun 40 ile 110 bin arasında olduğu bilinmektedir. İzmir'e oldukça yakındır bu şehrin diğer adı da Hora'dır. Adanın en büyük yerleşim yeri Nomos'dur.

  Sakız Adası otelleri

  Chios, Northern, Aegeanİıslands ve Greece otellerdir. Ada otelleri her bütçeye uygun ve lüks otellerden oluşmaktadır. Aynı zamanda adada butik oteller pansiyonlarda mevcuttur.

  Sakız Adası'nda ne yenir
  Burada ağırlıklı yemekler balık ve diğer deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Yunan yemekleri de oldukça ünlüdür. Örneğin; moussaka, souvlaki, choriatiki ve Yunan salatası ve burada sakız üreticiliği çok meşhurdur. Birde mezeler vardır. Bunlar Sougania (soğan dolması) Kolokitholuluda (pernirli kabak çiçegi dolması) Kremmidofites (soğanlı börek) Giozlemedes (gözleme) sakız adasında mutlaka tadılması gereken yemekler arasındadır. Ayrıca kalamar dolması da yenilmesi gereken yemeklerdendir.

  Sakız Adası
  Sakız Adasında Gezilecek Yerler

  Sakız adasında o kadar çok gezilecek tarihi yerler bulunmakta ki sırasıyla sayalım; Sakız adası kalesi, Jistünyen Müzesi, Nea Moni Manastırı, Agia Markella Manastır, Bizans Müzesi, Agio Galas Mağarası, Mesta Köyü, Tıp Müzesi, Denizçilik Müzesi, Korais Kütüphanesi, Olympi Mağarası, Pyrgi Köyü, Mesta köyü, Olympi Köyü, Anavatos Köyü, Kardamyla Köyü, Armolia Köyü.


  ]]>
  Sakız Çiğnemenin Faydaları https://www.sakiz.gen.tr/sakiz-cignemenin-faydalari.html Wed, 05 Dec 2018 02:15:48 +0000 Sakız Çiğnemenin Faydaları, insanların birçoğu sakız çiğnemeyi çok sevmektedir. Sakız çiğnemek normal günde insanların artık normal yaptığı işler arasında yer almaktadır. Bir de sakız çiğnemenin çene kaslarını g Sakız Çiğnemenin Faydaları, insanların birçoğu sakız çiğnemeyi çok sevmektedir. Sakız çiğnemek normal günde insanların artık normal yaptığı işler arasında yer almaktadır. Bir de sakız çiğnemenin çene kaslarını güçlendirmesi, dişlere faydalı olması yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırması, özellikle sigara içen kimselerin sigarayı bırakmak istedikleri günden itibaren özellikle sakız çiğneme isteği sıkça rastladığımız durumlardır. Sakız çiğnerken insanın bir müddet sonra midesinin kazındığını görülür buda demek oluyor ki, sakız çiğnemek çene yapımızı güçlendirdiği gibi mideyi de çalıştırıyor. Sindirimi de kolaylaştırıyor. Sakız üreticileri Türkiye'de sakız pazarının çok hızlı şekilde büyüdüğünü söylemekteler. Bunun yanı sıra Türkiye'de sakız tüketimi tonlarla ifade edilmektedir. 2007 yılında toplam 9 bin tona yakın sakız çiğnendiği tespit edilmiştir. Buradan da yola çıkarak Türk insanının yüzde 32'si sakız çiğnemekte, sakız çiğneyenler arasında en fazla şekerli sakız çiğneyenler olduğu görülmektedir. Sakız üreticilerin verdiği bilgilere göre Türkiye'de 43 milyon kişiden fazla insanın sakız çiğnediği bildirilmiştir. Sakız çiğneyen insanlar arasında kadınların erkeklere nazaran daha fazla sakız çiğnediği bilinmektedir.

  Sakız Çiğnemenin Faydaları

  Sakız çiğnemenin faydaları ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Bunların içerisinde en önemli araştırma İngiltere'de bir üniversitede yapılan araştırmaya istinaden sakız çiğnemenin insanlar üzerindeki etkileri akılda tutma, hatırlama, öğrenme yeteneklerinin geliştiği gibi bilgiler olduğu araştırmasıdır. Sınava giren kişilerin konsantrasyonlarını arttırdığı da söylenmektedir. Aynı zamanda insanda stresi azaltma sakinleştirme ve rahatlama gibi faktörlerinde olduğu söylenmektedir. Sakız insanı oyaladığı için sigarayı bırakma alternatifi olarak da bilinir.

  Sakız Çiğnemenin Faydaları
  Diş Dostu Sakız

  İstanbul'da bulunan bir diş Üniversitesinde öğretim görevlisi profesör doktorun sakızın diş dostu olduğu söyledi ve sakız çiğnemenin tükürük salgısını normalden 3 kat daha arttırdığını söylemiştir. Bu tükürük salgısının artması diş çürümelerini engellediği bilinir çene eklemlerini çalıştırdığından insanın çene kaslarını geliştirdiği bilinmektedir. Diş dostu sakızı çiğnemek ve özellikle şekersiz sakız çiğnemek daha faydalıdır. Yazımızın başında bahsettiğimiz sakız çiğneyen insanda mide kazınması olduğunu söylemiştik. Bu bilgiyi Türkiye'de bulunan diyetisyenler şöyle açıklar; sakız çiğnemenin hidroklorik asidi arttırmakta ve artan asitte midede sindirime yardımcı olduğundan fazla çalışan midede kazınma olayı gerçekleşmektedir. Özellikle doktorların diyet yapmak isteyenlere sakız çiğnemeyi tavsiye ettikleri bilinmektedir.

  ]]>
  Sakız Yutmak https://www.sakiz.gen.tr/sakiz-yutmak.html Wed, 05 Dec 2018 22:57:58 +0000 Sakız Yutmak, çocuk yaşlarda çok yaşanan bir olay olmaktadır. O yaşlarda sakız yutmak acaba zararlı mı yoksa bir şey olmaz mı diye hep düşünülürdü tabi ki de bir şey olmaz diyenler hep daha fazla olmuştur. Bu durumu yaşay Sakız Yutmak, çocuk yaşlarda çok yaşanan bir olay olmaktadır. O yaşlarda sakız yutmak acaba zararlı mı yoksa bir şey olmaz mı diye hep düşünülürdü tabi ki de bir şey olmaz diyenler hep daha fazla olmuştur. Bu durumu yaşayan kimselerde herhangi bir sağlık sorunu yaşanmamıştır. Görülmemiş ve duyulmamıştır.

  Şimdi sakız yutulduğu zaman neler olur inceleyelim. Her insan hayatı boyunca illaki yanlışlık lada olsa bir sakız yutmuştur. Bu durumda ilk yapacağımız yada yaptığımız hemen anne yada babamıza sormuş hep olağanüstü cevaplar almışızdır.İnsanlar arasında en yaygın cevap sakızın bağırsaklara yapışır ve 7 yıl da vücuttan ancak atılır,bağırsakları tıkar ve kabızlık yapar. Tabi ki bu durum biraz akılları zorlamıştır nedeni ise sakız içerisinde bulunan karışımlar. olmuştur. Sakız içerisinde neler olduğuna bakarsak mısır şurubu, tatlandırıcı, gıda boyası sakız bazı ve sakız reçinesi bulunur.İnsan vücudu bu sıraladığımız maddelerin hepsini sindire bilmektedir.Sadece sakız recinesini sindiremediği bilinir. Sakız reçine side diğer yiyecekler ile birlikte vücut tan atılır. Bu süre 2 yada 3 gün içerisinde olur.

  Sakız Yutmak
  Eğer kısa bir zaman diliminde birden fazla sakız yutulursa bağırsakları tıkar ve ciddi sağlık sorunları yapabilir. Sadece küçük çocuklarda ve bebeklerde bu durum daha riskli olmaktadır. Çünkü küçük çocuklar ve bebekler sakızın sadece çiğneneceğini bilmez ve bir süre sonra yutar buda boğulma riski yapar. Ve bu durum çocuklar ve bebekler de bazı yan etkiler yapar örneğin şişkinlik,gaz yapma ve ishal gibi sıkıntılar yapar.


  ]]>
  Damla Sakızı Ağacı https://www.sakiz.gen.tr/damla-sakizi-agaci.html Thu, 06 Dec 2018 08:54:10 +0000 Damla Sakızı Ağacı, Ege ve Akdeniz  kıyılarında maki örtüsü olan yerlerde sürekli yeşil kalan ve çalı görünümünde bir bitkidir. Bu ağacın dalları ve gövdesinden çıkan reçinenin sakız hücrelerinden oluşur, ağacın Damla Sakızı Ağacı, Ege ve Akdeniz  kıyılarında maki örtüsü olan yerlerde sürekli yeşil kalan ve çalı görünümünde bir bitkidir. Bu ağacın dalları ve gövdesinden çıkan reçinenin sakız hücrelerinden oluşur, ağacın gövdesi ve dallarından açılan kesiklerden çıkan doğal sıvı hava ile temasıyla sertleşerek, yuvarlak ve oval şekilli ve sarımtırak bir renkte damla sakızı oluşur. 15-50 yaş arası olan ağaçlardan ortalama 300-350 g damla sakızı toplanır. Sakız ağacı iki evcikli bir bitkidir, dişi ve erkek cinsiyetli, bu bitkinin erkek olan ağaçlarından damla sakızı elde edilir. Bu ağaçlar tohumla üretilir, ancak aşı yapılması gerekir, kalın dallardan budanan odun fidanları doğrudan toprağa dikilmesi ile yıllık sürgünleçler elde edilen yapraklı fidanlardan köklendirilmesiyle geniş araziye dikimi ile sakızlık kurulabilir. 

  Geçmişten gelen lokman hekimler bu damla sakızını saç dökülmelerinde, yılan sokmalarında ve bir çok hastalıkta ilaç olarak kullanmışlardır. Sakız ağacının dallarından yapılan kürdanlar diş parlamasında kullanılabilir, damla sakızının kimyasalı % 97'sini reçine asitleri ve Mastikorezenler, % 1-3'nü ise uçucu yağlar içerir.

  Damla Sakızı Ağacı
  Damla sakızının faydaları ve kullanım alanları:
  • Düzenli çiğnenen damla sakızı ağız ve diş sağlığını güçlendirir.
  • Diş macunu yapımında kullanılır.
  • Nefes açıcı etkisiyle doğal olarak kullanılan damla sakızı sindirimi kolaylaştırır.
  • Likör, rakı gibi alkollü içeceklerde aroma olarak kullanılır. 
  • Çiklet, reçel, dondurma ve sütlü tatlılarda aroma olarak kullanılır.
  • Sakız yağı tıbbi alanda yara kremleri yapımında kullanılır.
  • Damla sakızı kandaki kolesterol oranını düşürerek, kalp krizi ve yüksek tansiyonu riskini önler.
  • Sakız yağı kozmetikte cilt bakımı kremleri ve UV ışınlarını emme özelliğine sahiptir, güneş kremi yapımında kullanılır.
  • Sanat eserlerini korumada kullanılan çok özel cilanın yapımında kullanılır.

  ]]>
  Sakız Nasıl Yapılır https://www.sakiz.gen.tr/sakiz-nasil-yapilir.html Thu, 06 Dec 2018 09:59:29 +0000 Sakız Nasıl Yapılır, Tabletler ya da küçük şeritler şeklinde hazırlanıp sunulan şekerli ya da şekersiz yapılabilen sakız, her küçük büyük herkes tarafından sevilerek çiğnenen ve birçok faydası  bulunan bir üründür Sakız Nasıl Yapılır, Tabletler ya da küçük şeritler şeklinde hazırlanıp sunulan şekerli ya da şekersiz yapılabilen sakız, her küçük büyük herkes tarafından sevilerek çiğnenen ve birçok faydası  bulunan bir üründür. Sindirimi kolaylaştıran, çene kaslarını güçlendiren, dişlere oldukça faydası olan sakız sigarayı bırakmak isteyenlere de önemli bir ölçüde fayda sağlayabilmektedir.

  Hafıza ve olayları algılama yeteneğinizi de güçlendiren sakız ilk olarak eski Yunan medeniyetlerinde sakız ağacından çıkarılan mastiche diye isimlendirdikleri bir maddeyi baharatlayarak sakız gibi çiğnemeye başlamaları ile keşfedilmiştir.
  Meksikalı Santa bugünkü severek çiğnediğimiz cikletin mimarıdır. 

  Sakız Nasıl Yapılır
  Türkiye'de ilk defa 1980'li yıllarda imal edilen modern sakız manilkara zapota adı verilen ağaçtan  elde edilen lateks maddesinin kimyasal yollarla temizlenip, kauçuk, lastik, reçine, şeker glikoz ve nişastadan faydalanılarak yapılan hamurların içerisine renklendirici maddeler, xylito, maltitol ve sorbitol maddeleri ile tatlandırılırp ve çeşitli aromalar katılarak uzun bir süre yoğrulduktan sonra elde edilen esnek bir hamurdan ince şeritler çıkarılarak yapılır ve bu şekillerin soğuduktan sonra paketlenmesi ile satışa sunulur.
  ]]>
  Acı Çam Sakızı https://www.sakiz.gen.tr/aci-cam-sakizi.html Fri, 07 Dec 2018 03:00:30 +0000 Acı çam sakızı, eski zamanlardan beri insanlar tarafından sevilerek kullanılan bir üründür. Fakat adından da anlaşılabileceği gibi bu sakız biraz acı bir tada sahiptir. Bu durum nedeniyle birçok kişi bu sakızı kullanmaz. Old Acı çam sakızı, eski zamanlardan beri insanlar tarafından sevilerek kullanılan bir üründür. Fakat adından da anlaşılabileceği gibi bu sakız biraz acı bir tada sahiptir. Bu durum nedeniyle birçok kişi bu sakızı kullanmaz. Oldukça eski bir tarihi olan acı çam sakızı, insan sağlığı için oldukça olumlu etkiler yapmaktadır. Zaten insanların acı çam sakızını çiğneme amaçlarından biri de hastalıklarına şifa bulmak istemeleridir. Acı çam sakızının rengi bal rengine benzemektedir. Aslında bu sakızın kıvamı da bal kıvamındadır. Yani acı çam sakızının oldukça yumuşak olduğunu söylemek mümkündür. bu nedenle acı çam sakızının acı olmayan türünü, çocuklarınıza verebilirsiniz. Bu arada belirtmek isterim ki acı çam sakızının acılı olanı en faydalı olanıdır. Bu nedenle elinizden geldikçe bu sakızın acısını ve orijinal olanını kullanmaya çalışın. Acılı çam sakızı, son derece keskin bir kokuya sahiptir. Buna rağmen insanlarda mide rahatsızlıklarında ve sindirim problemlerinde hızlı etkiler göstermektedir. İnsan vücudunda daha birçok faydası olan çam sakızı, çiğnendikçe sertleşen ve aynı zamanda mor bir renk alan bir malzemedir. İnsanlarda uzun süreli çiğnemeler sonrasında bu sakız toz haline geleceği için aşırı uzun süreli kullanımlar önerilmemektedir. Zaten bir süre sonra bu sakızın kullanılmayacağını çiğnerken göreceksiniz. Aslında acı çam sakızının insan vücuduna olumlu etkiler göstermesine neden olan önemli bir durum vardır. Bu durum, acı çam sakızı içerisine bulunan kolofan ve reçine asitleridir.

  Acı çam sakızının insan vücudunda etkileri:
  • Acı çam sakızının insanlarda yaptığı en büyük etki ağzı ve diş sağlığı üzerinedir. Bu durum nedeni ile diş eti ve diş sorunları yaşayan insanların bol bol acılı çam sakızı çiğnemeleri gerekmektedir. Sizlerde hem kendiniz için hem de çocuklarınız için bu sakızı bol bol kullanabilirsiniz. 
  • Acı çam sakızının insan vücudundaki diğer faydası ise sindirim sistemi üzerinedir. Hatta bu faydayı ortaya çıkaran madde de daha önce de söylediğimiz gibi çam sakızı içerisinde bulunan reçine asididir. Bu asit sayesinde midede ve bağırsaklarda meydana gelen kimyasal sindirim hızlanmış olur. 
  • Acı çam sakızını bazı insanlar ağda malzemesi için kullanmaktadır. Yani sadece sağlık sorunları için değil ayrıca acı çam sakızı, insanlarda vücuttaki istenmeyen kılların giderilmesi için de oldukça etkili bir malzemedir. 
  • Bu etkilerinin yanında ayrıca acı çam sakızı içerisinde bulunan maddeler insanlarda nefes açıcı bir özellik göstermektedir. İnsanlarda nefes yollarının daha da genişlemesini sağlayarak daha rahat bir solunumu sağlayan bu sakız sayesinde özellikle astım ya da bronşit gibi hastalıkları olan insanlar, sorunlarını azaltabilirler. 
  • Özellikle çocuklarda meydana gelen idrar yollarındaki enfeksiyonların ortadan kaldırılmasında önemli bir etkisi vardır. Sizlerde idrar yolu enfeksiyonları için bu sakızı kullanabilirsiniz. 
  Acı Çam Sakızı
  Acı çam sakızı, tadının acı olması nedeni ile bazı insanlarda lezzet olarak beğenilmeyebilir. Fakat kişiler bu sakızın faydalarından yararlanmak istiyorsa bu tada katlanarak acı çam sakızını çiğnemelidir. Aslında bazı insanlar acı çam sakızı çiğnemeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. Bu nedenle hiç zorluk çekmeden acı çam sakızını çiğneyebilirler. Bazen acı çam sakızlarının hafif daha acımsı olmayanları bulunmaktadır. Eğer sizlerde bu sakızlardan bulursanız biraz daha rahat bir şekilde sakızı çiğneyebilirsiniz. 
  ]]>
  Günlük Sakızı https://www.sakiz.gen.tr/gunluk-sakizi.html Fri, 07 Dec 2018 22:33:22 +0000 Günlük Sakızı, doğada günlük ağacından elde edilen yağa günlük sakızı denir. Günlük ağacı Buhur, Boswellia, Encens isimleri ile anılan bir şifalı bitkidir. Genellikle Mart ayından itibaren 8 ay boyunca sigala yağ Günlük Sakızı, doğada günlük ağacından elde edilen yağa günlük sakızı denir. Günlük ağacı Buhur, Boswellia, Encens isimleri ile anılan bir şifalı bitkidir. Genellikle Mart ayından itibaren 8 ay boyunca sigala yağı üretilmektedir. Bu yağ, günlük ağacındaki salgı hücrelerinde meydana gelir. Salgı hücreleri az bir seviyede bulunur. Ağaçtaki yaralanmalar nedeniyle salgı hücreleri artar. Türkiye'de özellikle Muğla ilinin Fethiye ilçesinde bu ağaç türü yetişir.

  Günlük sakızının özellikleri

  Günlük sakızının antiseptik, sakinleştirici ve sindirime yardımcı bir bitkisel ilaç olarak kullanılır. Zihinsel ve duygusal etkileri düzenlemede kullanılır. Kendini güvende hissetme, şüphecilik ve takıntı, yorgunluk gibi durumlarda da kullanılmaktadır.
  Psikolojik hastalıklara iyi gelen bu sakız, aynı zamanda enerji verici ve canlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

  Günlük sakızının kullanıldığı yerler

  Masaj ve kompres yapabilirsiniz. Buhar yolu ile kullanılırsa solunum yollarını temizler. Mide ve bağırsak sorunlarına, hemoroide de iyi gelmektedir. Tonik olarak kullanılırsa yaralara, cilt kırışıklıklarına ve cildi gençleştirmeye fayda sağlamaktadır.

  Günlük Sakızı
  Günlük sakızının faydaları
  • Güçlü bir antiseptiktir. Cilde sürülerek yaraların temizlenmesinde ve iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.
  • Saç derisine sürülürse saçların daha gür çıkmasını sağlar. 
  • Uyuz, mantar benzeri deri hastalıklarında asalak öldürücü rolü üstlenmiştir.
  • Balgam söktürücü ve nefes darlığı gibi problemlere çözüm olur.
  • Mide yaralanmalarında ve diğer mide hastalıklarında yara iyileştirici etkisi olduğundan fayda verir.
  ]]>
  Sakız Koyunu https://www.sakiz.gen.tr/sakiz-koyunu.html Sat, 08 Dec 2018 16:48:48 +0000 Sakız Koyunu, Sakız koyunu ismini İzmir ili Çeşme ilçesi karşısında yer alan Sakız adasından ismini alan Sakız koyunu, üreticileri tarafından koyunların kraliçesi olarak bilinir. Çeşme koyunu adında bilinmekte o Sakız Koyunu, Sakız koyunu ismini İzmir ili Çeşme ilçesi karşısında yer alan Sakız adasından ismini alan Sakız koyunu, üreticileri tarafından koyunların kraliçesi olarak bilinir. Çeşme koyunu adında bilinmekte olan Sakız koyunları uzun kuyrukludur. Kuyrukları üçgen biçiminde ve yağsız yapıya sahiptirler. Beden yapısı ise beyaz renklidir. Kaba yapağılı, baş ve bacaklarda benek olur, siyah lekeler bulunur. Meme biçimleri geniş ve bol süt sağımına uygundur. Sakız koyunları çoğunlukla boynuzsuzdur. Erkeklerde ise kıvrımlı güçlü boynuzlar bulunmaktadır. Sakız koçları yerli koçlarımız içinde en güçlü koçlar olup, koçların kralı olarak da adlandırılır ve bunu hak ederler.

  Sakız Koyunlarının üreme oranı ve Sakız koyun türleri

  Sakız koyunları bakım isterler ama karşılığını da yılda iki yüz ve iki yüz elli kilo süt verirler. Yüz seksen günü geçen laktasyon ve yaklaşık 1.7-2.3 kuzulama oranı ile fazlasıyla hakkını verirler. Sakız koyunlarında bir kerede ikiz,üçüz yada yedi kere kuzulama yapabilirler. Ayrıca hamile kalmaları yedi ve dokuz aylıktan başlamakta ve doğumdan sonra sadece on beş gün dinlenme ile koç gebe kalmaya hazır hale gelebilir. Sakız koyunlarına iyi bakıldığında her iki senede üç kez kuzulama yapabilirler. Sakız Koyunlarının dişisi yaklaşık elli ve atmış kilo erkekleri ise yaklaşık seksen ve doksan kilo olabilirler. Yetişkin erkeklerin yüz yirmi kilo ağırlığına ulaşabildikleri üreticiler tarafından söylenilir.

  Anlaşılabileceği gibi Sakız koyunları dünyada en çok süt veren ve kuzulama verimine sahip olan özel koyunlardır. Tabi ki bu veriler doğru iklim ve bakım şartlarında sadece elde edilir. Sert kara ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde Sakız koyunu yetiştirilmesi uygun olmayabilir. Fakat döl ve süt verim zamanında bu yörelerde Sakız koyunları uyum sağlayamadıklarından ciddi düşüşler yaşanabilir.İşte bu sebeple Sakız koyunlarının ülkemizde safkan olarak yayılması mümkün değildir. Sakız koyunları ne kadar sert kara iklimine ayak uydurmakta zorlansalar da, damızlık olarak daha düşük verimli yerli koyunlarımızın ıslahında önemli başarılara imza atmışlardır ve atmaya da devam etmektedirler. Örnek verecek olursak Kıvırcık, Dalgıç, Karayaka, Akkaraman, koyunlarımızın sakız koçları ile melezlenmesiyle süt, et, döl verimleri çoğalmış daha kaliteli melez koyunlar elde edilmektedir. Karadeniz’in iklimine  uygun kaliteli ve yüksek döllenme Bafra koyunları Karayaka sakız familyasındandır.Ayrıca. Sakız koyunları ile melezlenme sırasında yerli koyunlarımızın sadece süt, et, yapağı, döl verimleri artmazken aynı zamanda yeni doğan melez kuzuların hayata tutunması açısından önemli avantajları olduğu bilinmektedir.
  Sakız Koyunu

  Sakız koyunun etleri Kıvırcık koyunun etleri gibi çok lezzetlidir. Özellikle Sakız süt kuzularının etlerine fazla talep vardır. Saf ırk Sakız koyunlarının iklime ayak uyduramama sıkıntısı sebebiyle her bölgede üretilemediğinden sayılarının üç ve beş bin kadar oldukları varsayılmakta ise de günümüzde bazı üreticilerin damızlık Sakız koyunlarını özellikle Urlanın yakın çevrelerinde yetiştirdikleri görülmektedir. Yazımızın kısa bir özetini çıkaracak olursak; yerli ırk üreticilerimizin düşük verimli koyunlarını damızlık saf ırk Sakız melezlemesi yoluyla daha karlı ve iyi üretime geçebileceğini söyleyebiliriz.

   

  ]]>
  Nikotin Sakızı https://www.sakiz.gen.tr/nikotin-sakizi.html Sat, 08 Dec 2018 17:08:59 +0000 Nikotin Sakızı, sigarayı bırakma yöntemlerinden birisidir ve sigarayı bıraktırmak için ağızdan alınan bir üründür. Nikotin sakızı sigarada bulunan ve tütünün ana maddesi olan nikotin maddesinin sigara içmeden alınma Nikotin Sakızı, sigarayı bırakma yöntemlerinden birisidir ve sigarayı bıraktırmak için ağızdan alınan bir üründür. Nikotin sakızı sigarada bulunan ve tütünün ana maddesi olan nikotin maddesinin sigara içmeden alınmasını sağlayan bir maddedir. Eczanelerde çeşitli adlarla satılır, her eczanede bulunabilen nikotin sakızları faydası olduğu kadar zararları da vardır. Nikotin sakızlarının normal sakızlardan tek farkı, içeriğinde tütünde bulunan nikotin maddesi içermesidir ve sigara içme isteği çok arttığı durumlarda çiğnenmesi halinde sigara içme isteğini azaltır, fakat sigara kadar olmasa bile bağımlılık yapma riski de taşır. Çeşitli aromalarla olsa da ilk çiğnendiğinde ağızda bir aroma tadı bıraksa da daha sonra buruk bir tat verir.

  Nikotin Sakızının Faydaları:
  • Vücudun ihtiyacı olan nikotini karşıladığı için sigarayı bırakma konusunda veya sigara içme isteği ortaya çıkınca çiğnendiğinde sigara içme isteğini ortadan kaldırması bakımından sigarayı bırakmakta oldukça faydalıdır. 
  • Nikotin sakızının diğer bir özelliği ise sigara gibi ağızda koku yapmamasıdır, nikotin sakızı koku yapmaz uçak dahil her yerde kullanılabilir.
  • Nikotin sakızı da alışkanlık yapma özelliğine sahiptir, şu var ki nikotin sakızını bırakmak sigarayı bırakmaktan daha kolay bir iştir günlük doz azaltılarak bırakılabilir.
  • Tiryakilerin günlük ihtiyacı olan nikotini nikotin sakızı çiğneyerek karşılayabilirler. Nikotin sakızı tiryakilerin günlük ihtiyacı olan 0,5 ile 2 miligram nikotini rahatlıkla karşılar, sigara içme isteğinin tavan yaptığı zamanlarda alınırsa bu isteği giderir.
  Nikotin Sakızının Yan Etkileri

  Her şeyde olduğu gibi nikotin sakızının da yan etkileri vardır. Nikotin sakızı damarları büzücü etkisi dolayısıyla fazla tüketilmesi kalp krizi riskini artırıcı özelliğe sahiptir, mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Nikotin sakızları içinde bulunan etken madde nikotinden dolayı özellikle gırtlak kanseri riskini tetikleyici özelliğe sahip olabilmektedir. Nikotin sakızlarının en bariz özelliğinden birisi de hıçkırık yapma özelliğidir, fazla tüketilmesi bazı alerjik kişilerde hıçkırık yapabilir. Uzun süre kullanılması halinde nikotin sakızları diş eti çekilmeleri yapabildiği gibi diş çürümelerini hızlandırıcı özelliği vardır. Nikotin sakızları sigara bırakma yöntemlerinden birisi olduğu halde kendisi de bağımlılık yapma özelliğine sahiptir. Uzun süreli kullanımlar hem bağımlılık hemde istenmeyen sonuçları olabilir, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. 

  Nikotin Sakızı
  Nikotin Sakızı Nasıl Kullanılır

  Nikotin sakızları herhangi bir eczaneden temin edilebilir. 2 Miligram ve 4 miligram olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Günlük sigara tüketimi 25 adedin altında olanlar için 2 miligram önerilmektedir. Günlük sigara tüketimi 25 adet ve üzeri olanlar için ise 4 miligramlık nikotin sakızlarından 20 veya 25 adet kullanmaları önerilir. En az 8 hafta ile 12 hafta kullanılabilirse de, bu süre hekim tavsiyesine göre uzatılabilir. Emilim genel olarak yanak mukozası çevresinde yapıldığından dolayı kandaki en üst değere ulaşması 20 ile 30 dakika sürer bu arada emilim yanak çevresinden yapıldığından dolayı tükürük bezlerinin aşırı çalışmasına neden olur, bu nedenle iki sakız tüketimi arasında yarım saat süre ile çiğnenmelidir, sakız çiğneme sırasında herhangi bir şey yenilmemeli içilmemelidir. En çok rastlanan şikayetlerin başında ise çene kemiklerinde ağrı, verdiği acı tat ve hıçkırık nöbetleri olduğu saptanmıştır. 
  ]]>
  Sakız Kaç Kalori https://www.sakiz.gen.tr/sakiz-kac-kalori.html Sun, 09 Dec 2018 11:44:37 +0000 Sakız Kaç Kalori: Sakız diğer adı (çiklet) bazı firmaların şekerli ve şekersiz olarak çeşitli şekiller vererek üretilmiştir. Sakızın kökeni çok eskilerde Yunanlılar ve Kızılderililer tarafından Manilkara zapota adl Sakız Kaç Kalori: Sakız diğer adı (çiklet) bazı firmaların şekerli ve şekersiz olarak çeşitli şekiller vererek üretilmiştir. Sakızın kökeni çok eskilerde Yunanlılar ve Kızılderililer tarafından Manilkara zapota adlı ağaçtan üretilerek içerisine kattıkları değişik baharatlarla tatlandırarak çiğnedikleri bilinir.

  Günümüzde Anadolu'muzdan dağlarda yetişen kendir (yülüme) bitkisinin kök kısmını keserek akıtılan ve elde edilen sütün donup bazı işlemlerde geçirilerek sakız haline getirip satışa sunulmaktadır. Bu sakız önce sert sonra yumuşamaya başlarken ağza verdiği hoş lezzetiyle ve kalorisi az olarak vazgeçilmez sakızlar arasında yer almaktadır. Bu sakıza yayla sakızı adı verilmiştir ve özellikle içerisinde bulunan özel sütüyle mideyi rahatlattığı da bilinir.

  Sakızın ana maddesi olan lâteks manilkara zapota adlı ağaçtan üretilir. Lâteks kimyasal yollarla temizlenip içerisine nişasta, şeker, renklendiriciler ve koku verici maddeler konularak çeşitli sakızlar yapılır. Renklerinden dolayı çocukların ilgisini çok çeker genellikle ucuz olması nedeniyle de çocuklar tarafından fazla tüketilir.

  Sakızın şekersiz ini çiğnemek dişlerin çürü memesini ve sağlığı açısında faydalıdır. Şekersiz sakızların içerisinde bulunan Xylitol’un diş sağlığı açısında dişlerin çürümesini önlediği düşünülmektedir. Günümüzde bazı sakızlar sigarayı bırakmak amaçlı içinde nikotin bulundurularak satışa sunulmaktadır. Şekerli bir sakızın içerisinde bulunan kalori değeri 1 adet sakızda 10mg dır.

  Sakız Kaç Kalori

  Sakızın besin değeri.

  • Sakızın 100 gr içerisinde 360 kcal bulunmaktadır.
  • 100 gr 96 gr karbonhidrat.
  • 100 gr 8 gr potasyum.
  • 100 gr 10 gr kalsiyum.
  • 100 gr 0.5 gr demir.
  • 100 gr 0.3 gr yağ.

  Bazı uzmanlar şekersiz kalorisi az sakız çiğnemeyi tavsiye eder. Sakız çiğnemek konsantrasyonu artırıp sinir ve gerginliği hafifletir, uyanıklığı uzatır, hayatın günlük stresini bir nevide olsa azalttığını belirtirler. Beyne giden kanın kan akımında yüzde 25-30 oranda artırdığı bilinir. Sakız çiğnemek öğrenciler üzerinde etkisi çoktur öğrencilerin öğrenme ve akılda tutma bilgileri hatırlama yeteneğini artırdığı söylenmektedir. Sakız çiğnemek diş sağlığı açısında günlük çiğnenen sakızın diş minesini ve mineral bozukluğunu onarıp ağız içi sağlığı ve vücuda giren bakterilerin alınmasını önler.

  Sakız ara öğünler sırasında özellikle akşamüzeri atıştırmaların önüne geçer, iştahı azaltır. Yapılan araştırmalara göre akşamüzeri 15-20 dakika çiğnenen şekersiz sakız az yemek yemeyi sağlayıp az kalori almayı sağlıyor. Sakız çiğnemek saat başına 11 kalori yaktığı tespit edilmiştir.

  Halk arasında sakız çiğnemek çoğunlukla alışkanlık hal almıştır, sakız çiğneyerek sinirleri yatıştırmaya çalışılır.

  ]]>
  Sakız Çiğnemek https://www.sakiz.gen.tr/sakiz-cignemek.html Sun, 09 Dec 2018 18:59:25 +0000 Sakız çiğnemek, Sakız, insanların çiğnemeleri için tabletler yada kısa şeritler halinde hazırlanan şekerli yada şekersiz ürüne verilen isimdir. Eski zamanlarda ki insanlar ağaçlardan elde ettikleri bu yapışkan sakız Sakız çiğnemek, Sakız, insanların çiğnemeleri için tabletler yada kısa şeritler halinde hazırlanan şekerli yada şekersiz ürüne verilen isimdir. Eski zamanlarda ki insanlar ağaçlardan elde ettikleri bu yapışkan sakız adını vermiş olduğumuz bu ürünleri baharat ile tatlandırarak kullanmışlardır. Ancak günümüzde sakız çiğnemek artık daha eğlenceli ve lezzetli bir hale gelmiştir çünkü sakız içeriğine bazı aromalar ile tadı arttırılarak yada şeker ile birleştirerek daha güzel bir hale getirilerek çiğnenmektedir. Bir ağaçtan elde edilen yapışkan olan bir madde alınarak önce bazı kimyasallar yardımı ile temizlenmektedir daha sonra da şeker, nişasta ve bazı aromalı tatlandırıcılar yardımı ile daha lezzetli ve sağlıklı bir ürün elde edilmiştir. Özellikle çocukların çok severek tüketmiş oldukları sakız fiyatı ile de çok ucuz olduğu için herkes tarafından çok fazla tüketilmektedir. Özellikle zevk almak için ve verdiği aromanın vermiş olduğu haz için çokça kullanılıyor olmasının yanı sıra sağlık açısından oldukça faydalı ve insan psikolojisi için oldukça avantajlı bir ürün olma niteliğindedir. Sakız çiğneyen insanlar hem çiğnemenin vermiş olduğu haz ile, hem sakız içinde ki bazı maddelerden dolayı balon halinde şişebilir, hem içinde ki aromanın vermiş olduğu haz ile hemde sağlık açısından da oldukça faydalı olduğu için oldukça avantajlı ve lezzetli bir ürün olma niteliğindedir. Bu kadar avantajlı ve lezzetli olan sakız çiğnemenin vermiş olduğu faydaları beraber inceleyelim;
  • Sakız çiğnemek hafızayı ve belleği oldukça güçlendirir ve kuvvetli bir hafıza olmasında oldukça fayda veren bir ürün olma durumundadır. Sakız çiğnemede özellikle çene kasları sürekli olarak hareket halinde olduğu için bu kasların sürekli hareketi sonucunda da hafıza oldukça güçlü bir hale gelmektedir.
  • Sakız çiğnemek beyine giden kan hızını arttırdığı ve bundan dolayı da beyine giden oksijen oranını da artırdığı için beyinin çalışma fonksiyonlarını da oldukça olumlu yönden etkilemektedir ve beynin sağlıklı bir şekilde çalışmasında ve beyin sağlığı açısından olumlu bir şekilde oldukça çok fazla faydalar sağlamaktadır.
  • Sakız çiğnemek kişinin motivasyon açısından oldukça olumlu hareket etmesini sağlamak ile beraber uyanıklığını da arttırdığı için stresten uzak bir yaşam olmasında oldukça olumlu yönden fayda sağlamaktadır. Sakız çiğnemek gerginliği azaltmakta ve çene hareketinin sürekli bir şekilde çalışmasından dolayı da enerji bırakmaya neden olduğu için sinir sağlığı açısından da oldukça fayda sağlamaktadır.
  • Sakız çiğnemek kas hareketlerinin çok fazla ve sürekli bir şekilde çalışmasına neden olduğu için kalori yakıcı bir özelliği de bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı yakılan kalori miktarı ile ölçülü olarak sakız çiğnemek bir bakıma da zayıflamak için de oldukça etkili olmaktadır. Özellikle hareket etmede zorlanan yaşlılar için yada hareket etmede kusuru olan insanlar için sakız çiğnemek önerilen durumların başında gelmektedir.
  • Sakız çiğnemek bağırsak hareketlerinin artmasına yardımcı olmaktadır ve bu sebepten dolayı da sindirim sisteminin gelişmesini sağlar ve sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  • Sakız çiğnemek ağız da tükürük oluşmasına yardımcı olduğu için ağız kuruluğuna yardımcı olması ile birlikte mideden ağız yoluna doğru reflü oluşmasına engel olmaktadır.
  • Sakız çiğnemek ağız içi ve diş temizliğinde de oldukça fayda verici bir özelliği bulunmaktadır. Özellikle ağız içinde oluşan kokuların giderilmesi için ve ağızda oluşan bakterilerin yok olması için sakız çiğnemek oldukça fayda verici bir ürün olma özelliğindedir.
  Sakız ÇiğnemekGörüldüğü üzere sakız çiğnemek sağlık açısından hem psikolojik hemde fiziksel olarak bir çok faydalı durum sağladığı görülmektedir. Ancak vermiş olduğu bu kadar fayda arasında bazı durumlarda da bunun aksine zarar vermektedir. Özellikle şekerli sakızlar sağlık açıs]]> Gebelikte Sakız Çiğnemek https://www.sakiz.gen.tr/gebelikte-sakiz-cignemek.html Mon, 10 Dec 2018 01:56:23 +0000 Gebelikte sakız çiğnemek, Sakız çiğnemenin gebelikte hiçbir zararı yoktur. Gebelikte yaşanan susuzluk ve mide bulantısı gibi problemler esnasında gebe olan bayanın sakız çiğnemesi, bu problemlerden kurtulmasına yardımcı ola Gebelikte sakız çiğnemek, Sakız çiğnemenin gebelikte hiçbir zararı yoktur. Gebelikte yaşanan susuzluk ve mide bulantısı gibi problemler esnasında gebe olan bayanın sakız çiğnemesi, bu problemlerden kurtulmasına yardımcı olacaktır. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte gebelik esnasında görülen bulantı sorunlarının sebebinin araştırılması daha doğru olacaktır. Gebelikte sakız çiğnemenin tükürük salgısını çoğalttığı gözlenmiştir. Gebelik esnasında kişide mide bulantısında artışlar gözlenir. Ayrıca mide şikayeti olan hamileliklerde buluntular daha da fazla görülmektedir. Bu sebepten dolayı naneli şeker naneli sakız gibi ürünler kullanılması kişinin şikayetlerinin azalmasını sağlayabilir.

  Gebelikte sakız çiğnemek mide bulantısını azaltır

  İlaç tedavisi olmayan mide bulantısında sakız çiğnemenin faydaları olduğu gibi limonlu ve naneli sakızlar ile ağızda bulunan tükürük salgısı daha fazla artacağı için mide bulantıları azalmalar gözlenir. Mide bulantılarının sebepleri araştırılarak asıl nedeni bulunur. Bu bulantının çözülmesi daha mantıklı olur. Sebebi bilinmeyen gebelikte mide bulantısında sakız gibi stres giderici ve mideyi sakinleştirici bir madde kullanımı ile midede rahatlama sağlanabilir.

  Gebelikte Sakız Çiğnemek
  Gebelikte sakız çiğnemek midenin yiyeceklerinin sindirilmesini sağlar

  Bu sayede midenin çalışması daha kuvvetlendirilirken; midede bulunan yiyeceklerin eritilmesine katkı sağlanmış olur. Ayrıca mide kaslarında hareketlenmeler artacağı için daralma ve şişkinlik hissinin giderilmesine katkı sağlar. Gebelik esnasında sakız çiğneyerek kişiler susuzluklarını giderirken; mide bulantılarını, mide yanmaları ve midede bulunan ekşime gibi problemlerin azalmasını etkileyebilir. Sakız çiğnemenin gebelikte hiçbir sakıncası yoktur. Ayrıca gebelik ile alakalı stres durumlarında sakız çiğneyerek bulunan stres oranında azalmalar gözlenir. Sakız çiğnemenin endişeyi azalttığı için gebelik esnasında özellikle sakız çiğnemesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca hamilelik esnasında sakız çiğnemek beyindeki kan akımını arttırdığı için hafızayı da olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Gebelikte bundan strese karşı tedavi arasında sakız çiğnemek de yer almaktadır.
  ]]>
  Sakız https://www.sakiz.gen.tr/sakiz.html Mon, 10 Dec 2018 15:50:54 +0000 Sakız, sakız ağacının kabukları arasında sızan çiğnedikçe yumuşayan ve hoş bir aromaya sahip kremsi bir rengi olan reçine türüdür. Sakız geleneksel olarak sakız ağacından elde edilir. Fakat günümüzde daha ekonomik olmas Sakız, sakız ağacının kabukları arasında sızan çiğnedikçe yumuşayan ve hoş bir aromaya sahip kremsi bir rengi olan reçine türüdür. Sakız geleneksel olarak sakız ağacından elde edilir. Fakat günümüzde daha ekonomik olması için farklı kaynaklar kullanılır. Sakız önemsiz değersiz bir şey gibi algılansa da bir çok faydası vardır. Sakızın faydalarına bakalım.

  Sakızın faydaları
  • Sakız öğrenmeyi kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. 
  • Belleği ve hafızayı güçlendirir.
  • Beyne giden kan akışını arttırmaya yardımcı olur. 
  • Stresi ve gerginliği azaltmaya yardımcı olur.
  • Sakız kalori yakarak kilo vermenize yardımcı olur.
  • Sakız göğüs ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. 
  • Özellikle sakızı diş beyazlatmak için kullanılabilecek en etkili doğal yöntemdir.
  • Hazmı kolaylaştırmaya yardımcı olur.
  • Sakız yapısı sert bir haldedir bu nedenle günlük çiğnemek çene sağlığı için faydalıdır.
  • Sakız çeşitlerinden damla sakizi aynı zamanda kısırlık sorunu üzerinde de etkilidir.
  • Antiseptik özellikleri sayesinde ağız sağlığını korur
  Sakız
  Sakız çeşitleri, bir çok farklı marka ve aromaya ait sakız bulunur. Nane aromalı, çilek aromalı, damla sakızı, karpuzlu, ahududulu ve bir çok meyve aroması içeren sakız çeşitleri bulunur. Eskilerde ise günümüz de hala mevcut olan kenger sakızı oldukça çok kullanılırdı. Bir dikenin kesilerek ondan çıkan sütün kuruması ile elde edilen bir sakızdır.
  ]]>
  Sakız Reçeli https://www.sakiz.gen.tr/sakiz-receli.html Tue, 11 Dec 2018 04:39:02 +0000 Sakız reçeli genel olarak Hatay ve Ege Bölgesinde sevilerek tüketilen bir yiyecektir. Maliyeti oldukça uygun olan bu lezzeti marketlerden hazır olarak alınabileceği gibi evde de kolaylıkla yapılabilmektedir. Sakız adası ve İz Sakız reçeli genel olarak Hatay ve Ege Bölgesinde sevilerek tüketilen bir yiyecektir. Maliyeti oldukça uygun olan bu lezzeti marketlerden hazır olarak alınabileceği gibi evde de kolaylıkla yapılabilmektedir. Sakız adası ve İzmir'in Çeşme ilçesinde yetiştirilen özel bir ağacın reçinesi ile yapılır. Bulunmaması durumunda ise damla sakızı da aynı işlevi görecektir. Tüketim şekli ise diğer reçellerden biraz farklıdır. Ege Bölgesinde genel olarak Türk Kahvesinin yanında ki suyun içine konulup karıştırılarak servis edilir veya kaşık ile yenilebilir. Su ile karıştırılarak İstanbullu Rumların kültüründen bizim kültürümüze geçmiştir. Yapılış ve malzemeler ise şunlardır. 

  Malzemeler
  • 2 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı su
  • Yarım limon
  • 1 yumurta akı
  • ½ çay bardağı damla sakızı
  Sakız ReçeliYapılışı: Şeker ve su bir tencereye alınıp kaynatılmaya başlanır. Orta ateşte şekeri eritene kadar karıştırılır. Kaynamaya başlayınca yumurta akı eklenir. Belli bir süre sonra yumurta akı katılaşır. Katı kıvamı aldıktan sonra yumurtayı süzgeç ile çıkartıyoruz. Şerbetin kıvama gelip gelmediğini anlamak için soğuk suya bir damla damlatılır şerbet bir yerde toplanıp dağılmazsa kıvama gelmiş demektir. Limonu da sıkıp şerbeti bir taşım daha kaynatıp ocaktan alıyoruz. Şerbeti ılıtıp karıştırılır. Köpük oluşuncaya kadar çırpılır. Köpüren şerbete damla sakızı yavaş yavaş eklenir. Beyaz ve macun kıvamına gelen reçel hazırdır. Kavanozlara koyup kuru ve serin ortamda saklanılır. 
  Afiyet olsun.
  ]]>