Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Sakız lekesi nasıl çıkar, sakız çiğneme her yaştan kişinin yaptığı bir davranıştır. Sakızın içeriği genellikle kauçuktan yumuşak olan sentetik bir maddedir. Bu maddenin sıcaklıkla birlikte yumuşama ve soğukla birlikte donma yani sertleşme özelliği bulunur. İçeriğine şeker ve diğer tatlandırıcı aromalarda ilave edilerek, oldukça albenili sakızlar üretilmektedir. Bu yüzden özellikle çocukların ilgisini çekerler. Ancak döşemelere, kumaşlara, giysilere, ayakkabılara bulaşmış bir sakızda istenmeyen bir durumdur. Sakız lekesine ne kadar hızlı müdahale edilirse, lekenin daha kolay çıkması sağlanabilir. Buna rağmen giysilerden, kumaşlardan, halı ve koltuklardan sakız lekesini çıkarmak yine de zordur. Çok narin kumaşlarda profesyonel destek alınması da gerekebilir.

Sakız lekesi nasıl çıkarılır?

Herhangi bir yüzeye, giysiye yapışan sakızı çıkarmak için bazı yöntemler kullanılabilir. Sakız lekesi düşünülmeden sakızın etrafa bırakılmasıyla ortaya çıkar. Bulunduğu yerde yapışan sakızın üzerine buz tatbik ederek dondurmak ve bıçak bir aletle kazımak çözüm olabilir. Ancak bu yöntem bazı kumaşlara ya da ayakkabı gibi malzemelere zarar da verebilir. Bu konuda kendi inisiyatifinizi kullanabilirsiniz. Hassas kumaşlardaki sakız lekesini pekiştirmeden bir temizleyiciye götürebilirsiniz.

Sakız lekesi sakızın içeriğinde bağlı olarak, bazen daha kolay çıkarılabilir. Özellikle şekersiz sakızların neden olduğu lekeleri temizlemek daha kolaydır. Ancak şekerli ve aromalı olan sakız lekesini çıkarmak daha zordur. Sakız lekesi olan yüzeyin buz gibi soğuk etki yaratacak maddeyle bir süre soğutulması, size yardımcı olur. Ayrıca piyasada sakız lekelerine tatbik edilecek sentetik temizleyicilerde bulunmaktadır. Ancak bunların kullanımında dikkatli olunmalıdır. Sakızın yapıştığı yüzeye zarar verebilir.

Sakız lekesi olan giysilere hemen müdahale etmelisiniz. Hafifçe sakızı çekerseniz, sakız yerinden çıkar. Ancak yüzeyde iz bırakabilir. Eğer giysinize kendi sakızınızın yapıştığından emin değilseniz, bu işlemi bir eldivenle yapmanızı öneririz. Daha sonra sakız lekesinin olduğu yeri açıkta bırakarak, giysinizi bir poşetin içinde dondurucuya koyun. Yaklaşık 1 saat sonra, sert bir şeyle sakız lekesini kazıyın. Yeterince lekenin çıktığını düşündüğünüzde, diş fırçası gibi kıllı bir aletle giysiyi fırçalayın. Ardından yıkadığınız giysiyi normal şekilde kurutun. Sakız lekesi tam çıkmadıysa, bu sefer giysiyi ütüleyebilirsiniz. Halılar ve koltuk döşemeleri içinde bu yöntemi uygulayarak, sakız lekesini temizlemeniz mümkündür. Ancak onları yıkamanız mümkün olmadığından, uygun bir temizleyiciyle silmelisiniz.

Sakız Lekesi Nasıl Çıkar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sakız Yutmak Zararları

Sakız Yutmak Zararları

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sakız Kabağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sakız Kabağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Damla Sakızı Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Damla Sakızı Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Acı Çam Sakızı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Acı Çam Sakızı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gece Sakız Çiğnelir mi?

Gece Sakız Çiğnelir mi?

Sakız Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Sakız Reçeli Tarifi ve Malzemeleri