Sakız Adası Nerededir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sakız Adası Nerededir?

Sakız Adası, Şimdi sakız adasının tam zamanı! Kim gitmek ister ki, Yunan adalarına demeyin sakın, aylardan Ağustos tam zamanı sakız Adası'na gitmenin. Sakız Adası'na gidip orta çağ kentleri gezmeyi sevenler sakın kaçırmasın. Sakız Adası'na yedi günlük bir tatilimde gitmek isterdim. Sakız Adası'na çeşmeden feribota binip yaklaşık bir saat sonra varıyorsunuz.

Sakız Adası nerede

Sakız Adası Ege Deniz'inde bir Yunan arasıdır. Ada ismini sakız ağaçlarının çok fazla olduğundan almıştır. Özellikle Mayıs ve Eylül aylarında gezilmesi gereken bir yerdir. Adanın en büyük Plajı Kafkas Plajıdır. Ayrıca derin tarih bağlarını bağrında yaşatmaktadır. Muhteşem Arkeoloji Müzeler bulunmaktadır. Adada özellikle el yapımı ürünler göz kamaştırmaktadır. Çeşmeden kalkan bir Feribot ile Sakız Adası 1 saatlik mesafededir. Hava yolu ile de ulaşım sağlanmaktadır. 1800'lü yıllarda ada nüfusunun 40 ile 110 bin arasında olduğu bilinmektedir. İzmir'e oldukça yakındır bu şehrin diğer adı da Hora'dır. Adanın en büyük yerleşim yeri Nomos'dur.

Sakız Adası otelleri

Chios, Northern, Aegeanİıslands ve Greece otellerdir. Ada otelleri her bütçeye uygun ve lüks otellerden oluşmaktadır. Aynı zamanda adada butik oteller pansiyonlarda mevcuttur.

Sakız Adası'nda ne yenir

Burada ağırlıklı yemekler balık ve diğer deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Yunan yemekleri de oldukça ünlüdür. Örneğin; moussaka, souvlaki, choriatiki ve Yunan salatası ve burada sakız üreticiliği çok meşhurdur. Bir de mezeler vardır. Bunlar Sougania (Soğan dolması) Kolokitholuluda (Pernirli kabak çiçegi dolması) Kremmidofites (Soğanlı börek) Giozlemedes (Gözleme) sakız adasında mutlaka tadılması gereken yemekler arasındadır. Ayrıca kalamar dolması da yenilmesi gereken yemeklerdendir.

Sakız Adasında Gezilecek Yerler

Sakız adasında o kadar çok gezilecek tarihi yerler bulunmakta ki sırasıyla sayalım; Sakız adası kalesi, Jistünyen Müzesi, Nea Moni Manastırı, Agia Markella Manastır, Bizans Müzesi, Agio Galas Mağarası, Mesta Köyü, Tıp Müzesi, Denizçilik Müzesi, Korais Kütüphanesi, Olympi Mağarası, Pyrgi Köyü, Mesta köyü, Olympi Köyü, Anavatos Köyü, Kardamyla Köyü, Armolia Köyü.

Sakız Adası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sakız Çeşitleri Nelerdir?

Sakız Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni